W związku z rosnącym napływem migrantów z Białorusi litewska straż graniczna (VSAT) poprosiła rząd o wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju.

Jak podaje portal Delfi, zastępca dowódcy VSAT płk Antanas Montvydas przekazał w piątek dziennikarzom, że centrum sytuacji nadzwyczajnych VSAT poprosiło litewskie MSW o ogłoszenie stanu wyjątkowego (sytuacji ekstremalnej) w całym kraju.

Zdaniem Montvydasa stan wyjątkowy pozwoli zaangażować dodatkowe siły, uprościć procedury zamówień publicznych i zmusi samorządy do zapewnienia lokali dla migrantów.

„Jeśli w zeszłym roku mieliśmy około 70 nielegalnych migrantów, dziś [w 2021 roku – red.] jest ich już 800, 11 razy więcej”- mówił na konferencji inny wiceszef VSAT, Vidas Machaitis.

Według Machaitisa na Litwę napływają z Białorusi głównie obywatele Iraku, Iranu, Syrii, ale również obywatele Białorusi. W ciągu ostatniego dnia zatrzymano 150 nielegalnych imigrantów.

Według litewskich służb granicznych obiekty dla nielegalnych migrantów są przepełnione.

„W tej chwili ci ludzie po prostu siedzą na podłodze, ponieważ nasze placówki nie były obliczone na tak dużą liczbę uchodźców” – mówił Machaitis. „Mamy kilkaset miejsc w punkcie rejestracji cudzoziemców, wszystkie miejsca w szkole straży granicznej są zajęte” – dodawał.

Planuje się postawienie dodatkowych kontenerów dla migrantów na ponad 800 miejsc.

Machaitis nie ukrywał, że napływ nielegalnych migrantów jest rekordowy. Ostatniej nocy zatrzymano 161 nielegalnych imigrantów.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś zawiesza swój udział w Partnerstwie Wschodnim i wychodzi z umowy o readmisji z UE

Kresy.pl / delfi.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply