W związku z bezprecedensowym wzrostem liczby migrantów przedzierających się przez granicę białorusko-litewską Polska zadeklarowała gotowość wysłania na Litwę strażników granicznych – podało w piątek RMF FM.

RMF FM dowiedziało się, że Polska zgłosiła do Frontexu – Europejskiej Agencji Straży Granicznej – gotowość wysłania na Litwę 25 strażników granicznych wraz z samochodami i sprzętem do ochrony granicy. Ma to związek z lawinowym wzrostem liczby migrantów usiłujących dostać się z Białorusi na Litwę. Sytuacja jest na tyle napięta, że litewska straż graniczna wystąpiła do rządu o ogłoszenie stanu wyjątkowego w związku z napływem migrantów.

Jedynie poprzedniej doby litewscy pogranicznicy zatrzymali 150 cudzoziemców, głównie z Iraku, Syrii i Afganistanu. Nigdy wcześniej tak wielu migrantów nie próbowało dostać się na Litwę. Od początku roku na Litwę dostało się 800 nielegalnych imigrantów, 11 razy więcej niż w 2020 roku.

Istnieją podejrzenia, że napór migrantów na granicę Litwy jest kontrolowany przez władze Białorusi. W ostatnim czasie niejednokrotnie sugerował to Aleksandr Łukaszenko. W poniedziałek Białoruś poinformowała o rozpoczęciu procedury zawieszenia umowy o readmisji z UE w związku z wzmocnieniem unijnych sankcji.

Decyzja w sprawie wyjazdu polskich pograniczników na Litwę jeszcze nie zapadła.

Jak podawaliśmy, w piątek centrum sytuacji nadzwyczajnych litewskiej straży granicznej poprosiło litewskie MSW o ogłoszenie stanu wyjątkowego (sytuacji ekstremalnej) w całym kraju z powodu naporu migrantów.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply