W nocy z czwartku na piątek funkcjonariusze Straży Granicznej po raz kolejny pomogli cudzoziemcom, którzy utknęli na bagnach. Somalijczyk i Syryjka nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w piątkowym komunikacie. “Około godziny drugiej w nocy funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży otrzymali informację od dyżurnego numeru alarmowego o dwóch osobach, które utknęły na bagnach. Po przybyciu we wskazane miejsce funkcjonariusze Straży Granicznej zastali karetkę pogotowia oraz trzy kobiety. Chwilę później na miejsce dojechali wezwani przez kobiety strażacy z PSP z Hajnówki i OSP z Białowieży” – informuje SG.

“Do osób potrzebujących pomocy trzeba było przemieszczać się przez bardzo trudny, bagnisty teren. Udało się to po około 45 minutach. Na miejscu razem z cudzoziemcami przebywały dwie kobiety – obywatelki Polski. Kobiety tłumacząc w jaki sposób w nocy dotarły do cudzoziemców oświadczyły, że wybrały się na spacer. Zauważyły w lesie światła latarek i postanowiły to sprawdzić. Na bagnach znalazły cudzoziemców potrzebujących pomocy medycznej. O pomoc w wezwaniu służb ratunkowych poprosiły kobiety, które czekały w miejscu gdzie patrol Straży Granicznej zastał karetkę” – czytamy.

Zobacz także: Straż Graniczna ratowała imigrantów na bagnach. Lewicowi aktywiści utrudniali działania

Strażacy na noszach wynieśli obywatelkę Syrii, z kolei obywatel Somalii był w stanie poruszać się samodzielnie. Syryjkę do szpitala zabrała karetka pogotowia, a Somalijczyka do szpitala służbowym samochodem zawieźli funkcjonariusze Straży Granicznej. Życiu i zdrowiu cudzoziemcom nic nie zagraża.

Od początku trwania kryzysu migracyjnego funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej brali udział w 16 akcjach ratunkowych. W sumie pomocy udzielono 61 cudzoziemcom.

“Jest to już kolejna sytuacja, kiedy funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z innymi służbami, z narażeniem zdrowia, a nawet i życia ratują osoby, które w nielegalny sposób przedostały się na terytorium Polski” – podkreśla SG.

Straż Graniczna zwraca uwagę, że “wszyscy cudzoziemcy – nielegalni imigranci z Białorusi, do których dotarli funkcjonariusze SG otrzymali pomoc i żyją. Tragicznie zakończyły się losy tych, którzy ukrywali się lub próbowano ich ukrywać przed SG”. 

Zobacz także: Ochojska otworzyła w PE wystawę oczerniającą Polskę. Chodzi o imigrantów

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply