Prezydent Armenii ustąpił ze stanowiska

Prezydent Armenii Armen Sarkisjan niespodziewanie ustąpił w sobotę ze stanowiska. Był krytykiem premiera Nikoła Paszyniana i jego polityki.

Sarkisjan wytłumaczył swoją rezygnację tym, że „nie dysponuje niezbędnymi narzędziami wpływania na fundamentalne procesy polityki wewnętrznej i zagranicznej w obecnym trudnym dla kraju i narodu okresie”. Portal ormiańskiej sekcji Radia Wolna Europa zacytował słowa jakie ustępujący prezydent dodał w swoim oświadczeniu – „To absolutnie nie jest decyzja emocjonalna, ale decyzja wynikająca z pewnej logiki”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Może pojawić się pytanie, dlaczego prezydent nie miał wpływu na wydarzenia polityczne, które doprowadziły nas do obecnego kryzysu narodowego. Powód znów jest oczywisty – brak odpowiednich narzędzi – konstytucja. Korzenie niektórych naszych potencjalnych problemów są ukryte w obecnej ustawie zasadniczej” – napisał Sarkisjan – „Mam nadzieję, że w końcu zostaną wprowadzone zmiany konstytucyjne i przyszły prezydent i administracja prezydencka będą mogły działać w bardziej zrównoważonym środowisku”.

Były już prezydent był zdecydowanym krytykiem urzędującego premiera Nikoła Paszyniana. Sugerował jego odpowiedzialność za klęskę w wojnie z Azerbejdżanem w Górskim Karabachu z 2020 r., która zakończyła się utratą jednej trzeciej spornego, zamieszkanego przez Ormian regionu i wszystkich rejonów buforowych wokół niego.

Sarkisjan krytykował też kryzys na uznanej międzynarodowo granicy Armenii z Azerbejdżanem, naruszanej od miesięcy przez żołnierzy tego drugiego. Obecnie kontrowersje wzbudza polityka rządu normalizacji relacji z czołowym sojusznikiem Azerbejdżanu – Turcją, która od dekad utrzymuje blokadę granicy Armenii. Zapowiedziano już przywrócenie połączeń lotniczych, Armenia zniosła też zakaz importu towarów z Turcji.

Prezydenta wybiera w Armenii parlament. Sarkisjan został wybrany w marcu 2018 r. i miał sprawować funkcję przez 7 lat. Po jego ustąpieniu izba powinna wybrać jego następcę najwcześniej 25 i najpóźniej 35 dni po rezygnacji Sarkisjana. Obecnie obowiązki głowy państwa pełni przewodniczący parlamentu.

rferl.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz