Premier Armenii Serż Sarkisjan, wybrany na to stanowisko 17. kwietnia br., podał się w poniedziałek do dymisji po trwających ponad tydzień antyrządowych demonstracjach.

O swojej dymisji premier Armenii poinformował w specjalnym komunikacie, który ukazał się na stronie rządu. Jak napisał, zwrócił się w nim do wszystkich obywateli Armenii – m.in. „do tych, którzy dniem i nocą stoją na ulicach z hasłem +Odrzuć Serża+ oraz do tych, którzy z trudem docierają do miejsc pracy, żeby wypełnić swój obowiązek”. Jak podkreślił, zwraca się do nich ostatni raz jako przywódca kraju.

Nikol Paszynian [lider protestów – red.] miał rację. Ja nie miałem racji. Jest kilka wyjść z zaistniałej sytuacji, ale nie zgodzę się na żadne z nich. To nie dla mnie. Odchodzę ze stanowiska szefa kraju, premiera. – napisał Serż Sarkisjan.

Ustępujący premier podkreślił, że odchodzi wypełniając wolę protestujących na ulicach Erywania. Swoje oświadczenie Sarkisjan zakończył życzeniami „pokoju, harmonii i logiki” dla Armenii.

Jak pisaliśmy, od 11 dni opozycja w Armenii protestowała przeciwko nominowaniu byłego prezydenta kraju Serża Sarkisjana na stanowisko premiera. Sarkisjan sprawował urząd prezydent przez dwie kadencje. Zakończył urzędowanie 9 kwietnia. Po zmianach konstytucji, które wzmocniły pozycję szefa rządu wobec prezydenta, Sarkisjan otrzymał nominację na funkcję premiera, którą parlament zatwierdził we wtorek. Spowodowało to wyjście na ulice zwolenników opozycji.

Protesty, przebiegające do tej pory względnie spokojnie, przejawiały się organizowaniem wieców i demonstracji, w których brały udział dziesiątki tysięcy ludzi, a także blokad ruchu ulicznego. W niedzielę policja zatrzymała trzech liderów opozycji i prawie 200 demonstrantów, wywołując krytykę Unii Europejskiej.

Dzisiaj do protestujących dołączyło kilkuset nieuzbrojonych wojskowych, co wywołało niezadowolenie dowództwa armii, które zagroziło wyciągnięciem konsekwencji wobec żołnierzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Wybrano nowego prezydenta Armenii. Sarkisjan zastąpi Sarkisjana

Kresy.pl / PAP / news.am

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz