Komisja Europejska zaakceptowała w środę poprawiony projekt budżetu Włoch, kończąc miesiące sporów i unikając perspektywy unijnych kar wobec Rzymu – pisze agencja dpa.

Rządowi Włoch udało się przekonać KE do włoskiego budżetu poprzez zaproponowanie obniżenia deficytu na 2019 r. z 2,4% do 2,04% produktu krajowego brutto.

“Dzisiejsze porozumienie nie jest idealne, ale pozwala nam uniknąć procedury nadmiernego deficytu – pod warunkiem, że środki te zostaną w pełni wdrożone” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini powiedział, że porozumienie dotyczące budżetu “jest zwycięstwem zdrowego rozsądku dla dobra włoskich obywateli”. Jednocześnie Salvini obiecał, że nie będzie żadnych opóźnień ani zmian w obiecanych reformach świadczeń społecznych.

Jak zauważyła dpa, porozumieniu budżetowemu towarzyszy zmiana tonu eurosceptycznej koalicji we Włoszech, która od wielu miesięcy krytykowała Brukselę za zbytnią brutalność wobec Rzymu. Zauważyli to również Dombrovskis i komisarz UE ds. gospodarki Pierre Moscovici. “Włoski rząd przeszedł długą drogę” – powiedział Dombrovskis. “Zaledwie kilka tygodni temu była retoryka konfrontacyjna.”

Dombrovskis ostrzegł, że niektóre oszczędności osiągnięte w budżecie wynikają jedynie z przesunięcia na później realizacji dwóch kluczowych obietnic – wprowadzenia “dochodu obywatelskiego” dla ubogich i uchylenia kontrowersyjnych cięć emerytalnych. “Kiedy te posunięcia w pełni wejdą w życie, spowodują wzrost kosztów… w 2020 i 2021 roku” – ostrzegał wiceszef KE. Według niego Rzym obiecał, że jeśli będzie to konieczne, Włochy podniosą VAT, by zrekompensować ewentualny deficyt. “Oczywiście Komisja będzie nadal monitorować tę sytuację” – dodał.

Pierre Moscovici odrzucił sugestie, że UE ustąpiła Włochom, by nie wzniecać jeszcze bardziej eurosceptycznych nastrojów przed zbliżającymi się wyborami do Europarlamentu. “Wybraliśmy dialog, a nie konflikt” – twierdził. “Nie jesteśmy maszyną zbudowaną z niewrażliwych biurokratów, którzy narzucają wyrzeczenia i negują demokrację”. – dodawał.

Jak pisaliśmy, w październiku Komisja Europejska odrzuciła budżet Włoch na 2019 rok uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi wydatków publicznych. Projekt budżetu zakładał deficyt w wysokości 2,4 proc. Kraje strefy euro wysyłają do 15. października każdego roku projekty swoich budżetów do oceny przez Komisję Europejską – służy to zapewnieniu koordynacji polityki gospodarczej i sprawdzeniu, czy budżety są zgodne z unijnymi regułami.

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply