Komisja Europejska odrzuciła we wtorek budżet Włoch na 2019 rok uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi wydatków publicznych. Rzym dostał trzy tygodnie na przedłożenie nowego projektu budżetu. Jeśli tego nie zrobi, grożą mu działania dyscyplinujące ze strony KE.

Dzisiaj po raz pierwszy Komisja została zmuszona do poproszenia państwo strefy euro do zrewidowania projektu budżetu. – powiedział na konferencji prasowej zastępca przewodniczącego KE Valdis Dombrovskis. – Włoski rząd otwarcie i świadomie nie wypełnia swoich zobowiązań. – dodawał.

Bruksela już wcześniej ostrzegała Rzym, że projekt włoskiego budżetu może nie wypełniać postanowień unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu.

Rząd Giuseppe Contego przesłał do Komisji Europejskiej projekt budżetu, w którym założono zwiększenie deficytu z 1,8 proc. PKB w tym roku do 2,4 proc. w roku przyszłym. Tymczasem poprzedni włoski rząd obiecał KE obniżenie deficytu o 0,6 proc.

Włochy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej po Grecji pod względem stosunku długu publicznego do PKB – w 2017 roku stosunek ten wynosił 131,2 proc., co sprawia, że kraj ten ponosi największe koszty obsługi długu w Europie. Obecna koalicja rządowa we Włoszech uważa jednak, że receptą na problemy ekonomiczne kraju jest stymulowanie wzrostu gospodarczego przez wzrost deficytu a nie zaciskanie pasa. Innego zdania jest Komisja Europejska, która może uruchomić wobec Rzymu procedurę nadmiernego deficytu, z której do tej pory nie korzystano.

Pierwsze reakcje członków włoskiego rządu nie świadczą, by Rzym zamierzał ugiąć się pod presją Brukseli. Premier Conte przebywający z wizytą w Rosji powiedział, że mówienie dzisiaj o korekcie budżetu „nie miałoby sensu”. Szef włoskiego rządu przyznał, że świadomie przygotowano budżet niezgodny z wymaganiami UE. „Postanowiliśmy opracować budżet odrzucający politykę oszczędności i promujący wzrost” – mówił Conte. Jeszcze bardziej stanowczo wypowiadali się wicepremierzy i liderzy rządzących ugrupowań Matteo Salvini z Ligi i Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd, którzy zapowiedzieli, że ich rząd nie zejdzie z wybranej drogi.

Kraje strefy euro wysyłają do 15. października każdego roku projekty swoich budżetów do oceny przez Komisję Europejską – służy to zapewnieniu koordynacji polityki gospodarczej i sprawdzeniu, czy budżety są zgodne z unijnymi regułami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Włosi rzucają wyzwanie Brukseli

Kresy.pl / Reuters / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz