Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego Krigistanu chce ograniczenia dostępu do serwisu społecznościowego TikTok. Uznało, że jego działanie może być szkodliwe dla nieletnich.

Jak powiedziała doradczyni szefa tego resortu Meerima Iskakowa, Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego podjęło takie działania na wniosek Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego. „Podstawą decyzji było niespełnienie przez określony serwis wymogów [...] Ustawy Republiki Kirgiskiej „W sprawie środków zapobiegających szkodzeniu zdrowiu dzieci oraz rozwojowi fizycznemu, intelektualnemu, umysłowemu, duchowemu i moralnemu w Republice Kirgiskiej”, zgodnie z którym identyfikowane są rodzaje i informacje szkodliwe dla zdrowia i rozwoju dzieci” – agencja AKI Press zacytowała oświadczenie resortu.

W związku z tym Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego skierowało do dostawców usługi internetu pismo z prośbą o ograniczenie dostępu do platformy, która należy do chińskiej korporacji. Kirgistan jest państwem sąsiadującym z Chińską Republiką Ludową.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odbył przelot nad zalanymi obszarami obwódu północnokazachstańskiego, a następnie spotkał się z powodzianami.

Powodzie dotykają jednak nie tylko tego regionu. Jak podał portal Fergana także w obwodzie zachodniokazachstańskim, abajskim, aktiubińskim, kustanajskim prowadzona jest ewakuacja mieszkańców zalewanych terenów, informuje miejscowe Ministerstwo do Spraw Sytaucji Nadzwyczajnych (MCzS). Objęła ona w tych obwodach około 1,4 tys. osób. W operacji wzięły udział załogi śmigłowców transportowo-bojowych Mi-171Sz, Mi-17 i Mi-8.

Naczelnik Wydziału do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu kustanajskiego Kajrat Kasym powiedział, że takiej powodzi nie było od 1990 roku. „Od ponad 30 lat nikt nie widział czegoś takiego! Opady rozpoczęły się bardzo szybko. Zasoby śniegu wynosiły około 200 proc., przemarznięcie gruntu było znaczne – od 40 cm do 1 m, więc cała woda nie została wchłonięta przez grunt i poszła na tereny zaludnione." - zacytowała Fergana.

Dyrektywa budynkowa (EPDB) została przegłosowana w piątek przez Radę UE. Przeciw głosowały Węgry i Włochy. Polska, Czechy, Chorwacja, Słowacja i Szwecja wstrzymały się od głosu. Pozostałe państwa poparły nowe prawo.

W piątek w Unii Europejskiej podjęto ostateczną decyzję w sprawie "dyrektywy budynkowej", zwanej także "dyrektywą wywłaszczeniową". Decyzję w tej sprawie podjęła Rada UE. Okazuje się, że przeciw nowemu prawu zagłosowały tylko dwa kraje UE - Węgry i Włochy. Z kolei Polska, Czechy, Chorwacja, Słowacja i Szwecja wstrzymały się od głosu.

Pozostałe kraje członkowskie zagłosowały za przyjęciem dyrektywy.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zasugerował, że systemy Patriot w Polsce można wykorzystać do ochrony nieba nad zachodnią Ukrainą. (more…)

Federalna Służba Bezepieczeństwa ogłosiła zatrzymanie obywatela Rosji, który według wywiadu wysadził samochód byłego pracownika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasilija Prozorowa.

Zatrzymany to mężczyzna urodzony w 1983 r., którego FSB podejrzewa o to, iż na polecenie ukraińskich służb specjalnych wysadził w powietrze samochód byłego pracownika SBU, obywatela Rosji. W komunikacie nie podano nazwiska byłego funkcjonariusza SBU, jednak 12 kwietnia poinformowano, że Komitet Śledczy Rosji prowadzi śledztwo w sprawie eksplozji samochodu Prozorowa na północy Moskwy, podaje agencja informacyjna Interfax.

FSB twierdzi, że ​​zatrzymany obywatel już po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej udał się na Ukrainę, „gdzie w październiku 2023 roku został zwerbowany w charakterze współpracownika SBU”.

Szwedzki sąd aresztował we wtorek na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Yassin Z. jest oskarżony o "ukrywanie przestępstwa". Nastolatek posiada szwedzkie obywatelstwo, ale ma imigranckie pochodzenie.

Sprawa ma związek z ubiegłotygodniowym morderstwem 39-letniego Polaka. Jak relacjonuje PAP, Yassin Z. z długimi kręconymi włosami wszedł na salę ubrany w koszulkę i spodnie dresowe. Nastolatek miał nie wykazywać żadnych emocji. Przekazał za pośrednictwem obrońcy, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa". Reszta posiedzenia była niejawna.

Decyzja o dwutygodniowym areszcie została podjęta przez sąd rejonowy w Huddinge pod Sztokholmem. Ma związek z zarzutem "ukrywania przestępstwa".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 100 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
13%