Grecki parlament po trzydniowej, burzliwej debacie ratyfikował w piątek porozumienie pomiędzy Grecją a Macedonią kończąc spór pomiędzy oboma państwami o nazwę tego drugiego i otwierając Macedonii drogę do Unii Europejskiej i NATO.

Jak podaje Balcan Insight, za ratyfikacją głosowało 153 deputowanych w 300-osobowym parlamencie. 146 było przeciw a jeden wstrzymał się od głosu.

Przed głosowaniem Panos Kamenos, lider partii Niezależni Grecy, która opuściła koalicję rządową w proteście przeciw umowie z Macedonią, zarzucił premierowi Tsiprasowi rozbijanie jego partii. To właśnie dzięki głosom rozłamowców z Niezależnych Greków premierowi udało się zebrać większość potrzebną do ratyfikacji. W trakcie głosowania nacjonalistyczni deputowani ze Złotego Świtu przerwali wyczytywanie nazwisk krzycząc „zdrajcy” w stronę parlamentarzystów Syrizy popierających umowę z Macedonią.

„Dzisiaj jest historyczny dzień. Grecja chroni ważną część swojej historii, dziedzictwo starożytnej Macedonii” – uznał premier Tsipras po głosowaniu. Wtórował mu premier Macedonii Zoran Zaew nazywając wynik głosowania „historycznym zwycięstwem”.

Jak skomentował New York Times, porozumienie z Macedonią może zaszkodzić Tsiprasowi w tegorocznych wyborach. Według tej gazety sondaże wskazują, że większość Greków jest przeciwna zarówno starej, jak i nowej nazwie północnego sąsiada. Wczoraj w całej Grecji przeciwko ratyfikacji umowy protestowało kilka tysięcy osób, spodziewając się, że głosowanie odbędzie się w czwartek. W Atenach porządku pilnowało 1,5 tysiąca policjantów. W pewnym momencie doszło do użycia gazu łzawiącego wobec demonstrujących. Do demonstracji pod parlamentem doszło również dzisiaj.

CZYTAJ TAKŻE: W Atenach protestowano przeciw umowie z Macedonią, doszło do starć z policją [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, 11. stycznia parlament Macedonii zatwierdził poprawki do konstytucji umożliwiające zmianę nazwy państwa na Republika Północnej Macedonii. Zmiana nazwy jest realizacją porozumienia rządowego z Grecją. Grecy przez lata kontestowali nazwę Republika Macedonii uznając, że może ona stanowić podstawę roszczeń do terenu tej części historycznej Macedonii, która do dziś leży w granicach Grecji. Było to przyczyną niemożności podjęcia przez władze w Skopje realnych działań na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Lewicowy rząd Zorana Zaewa, który przejął w Macedonii władzę w 2017 roku, postawił sobie jako główny cel swojej polityki zagranicznej jak najszybszą integrację z Unią Europejską. W związku z tym stosunkowo szybko doprowadził do uzgodnienia z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem nowej nazwy państwa. W zamian Grecja ma zrezygnować z blokowania integracji Macedonii z UE i NATO.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Balcan Insight / NYT / Al Jazeera / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz