Grecki parlament po trzydniowej, burzliwej debacie ratyfikował w piątek porozumienie pomiędzy Grecją a Macedonią kończąc spór pomiędzy oboma państwami o nazwę tego drugiego i otwierając Macedonii drogę do Unii Europejskiej i NATO.

Jak podaje Balcan Insight, za ratyfikacją głosowało 153 deputowanych w 300-osobowym parlamencie. 146 było przeciw a jeden wstrzymał się od głosu.

Przed głosowaniem Panos Kamenos, lider partii Niezależni Grecy, która opuściła koalicję rządową w proteście przeciw umowie z Macedonią, zarzucił premierowi Tsiprasowi rozbijanie jego partii. To właśnie dzięki głosom rozłamowców z Niezależnych Greków premierowi udało się zebrać większość potrzebną do ratyfikacji. W trakcie głosowania nacjonalistyczni deputowani ze Złotego Świtu przerwali wyczytywanie nazwisk krzycząc “zdrajcy” w stronę parlamentarzystów Syrizy popierających umowę z Macedonią.

“Dzisiaj jest historyczny dzień. Grecja chroni ważną część swojej historii, dziedzictwo starożytnej Macedonii” – uznał premier Tsipras po głosowaniu. Wtórował mu premier Macedonii Zoran Zaew nazywając wynik głosowania “historycznym zwycięstwem”.

Jak skomentował New York Times, porozumienie z Macedonią może zaszkodzić Tsiprasowi w tegorocznych wyborach. Według tej gazety sondaże wskazują, że większość Greków jest przeciwna zarówno starej, jak i nowej nazwie północnego sąsiada. Wczoraj w całej Grecji przeciwko ratyfikacji umowy protestowało kilka tysięcy osób, spodziewając się, że głosowanie odbędzie się w czwartek. W Atenach porządku pilnowało 1,5 tysiąca policjantów. W pewnym momencie doszło do użycia gazu łzawiącego wobec demonstrujących. Do demonstracji pod parlamentem doszło również dzisiaj.

CZYTAJ TAKŻE: W Atenach protestowano przeciw umowie z Macedonią, doszło do starć z policją [+VIDEO]

Jak pisaliśmy, 11. stycznia parlament Macedonii zatwierdził poprawki do konstytucji umożliwiające zmianę nazwy państwa na Republika Północnej Macedonii. Zmiana nazwy jest realizacją porozumienia rządowego z Grecją. Grecy przez lata kontestowali nazwę Republika Macedonii uznając, że może ona stanowić podstawę roszczeń do terenu tej części historycznej Macedonii, która do dziś leży w granicach Grecji. Było to przyczyną niemożności podjęcia przez władze w Skopje realnych działań na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Lewicowy rząd Zorana Zaewa, który przejął w Macedonii władzę w 2017 roku, postawił sobie jako główny cel swojej polityki zagranicznej jak najszybszą integrację z Unią Europejską. W związku z tym stosunkowo szybko doprowadził do uzgodnienia z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem nowej nazwy państwa. W zamian Grecja ma zrezygnować z blokowania integracji Macedonii z UE i NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Balcan Insight / NYT / Al Jazeera / RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply