Kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało w niedzielę przed greckim parlamentem w Atenach przeciw porozumieniu z Macedonią w sprawie zmiany nazwy tego kraju. Doszło do starć z policją.

Do demonstracji doszło przed budynkiem parlamentu. Około 60 tys. przeciwników ugody z Macedonią wznosiło hasła przeciwko planowanej na ten tydzień ratyfikacji ugody międzyrządowej z Macedonią, na mocy której kraj ten zmieni nazwę na Republika Północnej Macedonii. W zamian Ateny mają przestać blokować euroatlantycką integrację Macedonii. Demonstranci powiewali greckimi flagami narodowymi i skandowali „Macedonia jest Grecją”.

Przeciwnicy umowy w Grecji uważają, że północny sąsiad nie może używać w swojej nazwie słowa „Macedonia” w żadnej formie, ponieważ jest ono wyłącznie związane z grecką historią.

Organizatorzy oczekiwali, że na demonstrację zjedzie z całego kraju 600 tysięcy ludzi. W rzeczywistości było ich o wiele mniej – według policji około 60 tysięcy.

W trakcie demonstracji doszło do zamieszek i walk z policją. W policję rzucano kamieniami, koktajlami Mołotowa, oblewano policjantów farbą i bito drzewcami flag. Szturmujący demonstranci usiłowali dostać się do budynku parlamentu. Policja w odpowiedzi używała pałek i gazu łzawiącego. Dziesięciu policjantów i trzydziestu demonstrantów odniosło obrażenia.

Dzisiaj ma zacząć się w greckim parlamencie debata nad porozumieniem z Macedonią, a głosowanie w tej sprawie jest planowane na piątek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, 11. stycznia parlament Macedonii zatwierdził poprawki do konstytucji umożliwiające zmianę nazwy państwa na Republika Północnej Macedonii. Zmiana nazwy jest realizacją porozumienia rządowego z Grecją. Grecy przez lata kontestowali nazwę Republika Macedonii uznając, że może ona stanowić podstawę roszczeń do terenu tej części historycznej Macedonii, która do dziś leży w granicach Grecji. Było to przyczyną niemożności podjęcia przez władze w Skopje realnych działań na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Lewicowy rząd Zorana Zaewa, który przejął w Macedonii władzę w 2017 roku, postawił sobie jako główny cel swojej polityki zagranicznej jak najszybszą integrację z Unią Europejską. W związku z tym stosunkowo szybko doprowadził do uzgodnienia z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem nowej nazwy państwa. W zamian Grecja ma zrezygnować z blokowania integracji Macedonii z UE i NATO.

CZYTAJ TAKŻE: W Grecji z powodu umowy z Macedonią rozpadła się koalicja rządowa

Kresy.pl / BBC / PAP / Hromadske / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz