Zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie [+VIDEO]

Izraelska policja użyła gazu łzawiącego, gumowych kul oraz granatów hukowych w celu usunięcia muzułmanów ze Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Do szpitala trafiło kilkanaście rannych osób. – informuje telewizja Al-Jazeera.

Do starć doszło w niedzielę, w dniu w którym zbiegły się muzułmańskie Święto Ofiarowania Eid al-Adha oraz żydowskie Tisza be Aw – wspomnienie zburzenia świątyni jerozolimskiej. Według policji przy meczecie Al-Aksa zgromadziło się na modłach kilkadziesiąt tysięcy muzułmanów.

Według Al-Jazeery duża liczba Palestyńczyków zebrała się u bram kompleksu po doniesieniach, że policja zezwoliła Żydom na odwiedzenie Wzgórza Świątynnego. Palestyńczycy skandowali “Odkupimy cię, Aksa, naszymi duszami i naszą krwią”.

Izraelska policja podała, że zaczęła oczyszczać to miejsce po tym, jak muzułmanie zaczęli wykrzykiwać nacjonalistyczne hasła i rozpoczęli zamieszki. Doszło do starć.

Według Czerwonego Półksiężyca rannych zostało 61 Palestyńczyków, z czego 15 trafiło do szpitali. PAP pisze, że w starciach rannych zostało co najmniej 14 osób, w tym jedna poważnie.

Wzgórze Świątynne jest miejscem świętym dla muzułmanów i Żydów. Znajduje się tam Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa. Na wzgórzu stały w przeszłości dwie żydowskie świątynie – ostatnia zburzona w 70 roku ne. przez Rzymian. Miejscem tym administruje Jordania, lecz Izrael kontroluje dostęp na wzgórze. Na mocy porozumienia z władzami muzułmańskimi jest ono zamknięte dla Żydów. Jednak według muzułmańskiej organizacji Waqf, zarządzającej kompleksem, w niedzielę odwiedziło je około 1300 Żydów.

Jak podaje Al-Jazeera, w ostatnich latach izraelscy religijni nacjonaliści zintensyfikowali wizyty w tym miejscu, aby zakwestionować porozumienie z muzułmanani. Palestyńczycy postrzegają to jako prowokację i obawiają się, że Izrael zamierza przejąć Wzgórze Świątynne.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael winny zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości? Raport ONZ ws. protestów w Strefie Gazy

Kresy.pl / Al-Jazeera / PAP / rmf24.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply