Na trasie Marszu Żywych pojawił się wielki, trójjęzyczny baner, według którego „polscy chrześcijanie” proszą o wybaczenie za „polski antysemityzm”, a także plansze stwierdzające, że Auschwitz to „polski obóz koncentracyjny”.

Jak informowaliśmy wcześniej, Andrzej Duda podejmował w czwartek prezydenta Izraela. Obaj spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu by wziąć udział w Marszu Żywych. W jego trakcie doszło jednak do osobliwych incydentów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wśród zebranych przy trasie do Centrum znalazła się grupa osób, która trzymała wielki baner, na którym na tle flag Polski i Izraela zamieszczono napis w trzech wersjach językowych: po hebrajsku, po angielsku i po polsku. Brzmiał on: „Prosimy o wybaczenie za  naszych przodków. Prosimy o wybaczenie za polski antysemityzm. Polscy chrześcijanie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdjęcie grupy osób z banerem zamieścił jeszcze wczoraj na Twitterze popularny amerykański rabin Shmuley Boetah. Zaznaczając, że są na nim „polscy chrześcijanie trzymający baner przepraszając za grzechy swoich przodków”. Kilka dni temu Boetah poinformował o swoim spotkaniu z polskim premierem Mateuszem Morawieckim z którym zjadł kolację.

– [Morawiecki] Z uznaniem wysłuchał moich obiekcji wobec polskiego prawa o Holokauście i przedstawił własne spojrzenie na polskie cierpienia pod nazistami. (…) Moja szczera nadzieja jest taka, że Polska zniesie prawo o Holokauście [ustawa o IPN] i premier pokornie wysłuchał moich mocnych argumentów przeciwko [ustawie o IPN] – relacjonował popularny rabin.

Kolejnym incydentem było umieszczenie na trasie Marszu Żywych, na torach prowadzących do bramy niemieckiego obozu koncentracyjnego kartek-plansz z napisami po angielsku: „To jest polski obóz koncentracyjny” (podk. oryg. – red.). Na jednym ze zdjęć, na których widać  plansze, widać stojącą obok młodzież z flagami Izraela.  Zdjęcia te udostępnił Jonny Daniels, mieszkający w Polsce Izraelczyk i szef fundacji From The Depths upamiętniającej Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

– Te zdjęcia to będzie poważna sprawa. Musimy razem przeciwstawić się takim akcjom. Auschwitz to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny – napisał na Twitterze Daniels.

Przypomnijmy, że czołowe izraelskie media relacjonując wczorajszą wizytę prezydenta Izraela Reuvena Rivlina w Polsce twierdziły, że powiedział on prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że „Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji Żydów”. Prezydent Duda twierdził, że „takie słowa w wystąpieniach Rivlina nie padły”.

Z kolei dzisiaj, izraelski dziennikarz Owen Alterman, z telewizji i24, poinformował, że otrzymał potwierdzenie, iż Rivlin rzeczywiście wypowiedział te słowa od rzeczniczki prezydenta Izraela. „Właśnie skontaktowałem się z rezydencją prezydenta. Rzeczniczka wskazała, że cytat jest dokładny i został wypowiedziany podczas spotkania” – napisał Alterman.

twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  gotan :

  Duda to Juda Iskariota….Facet ,który nie ma honoru i zdradza polaków .Sprzedawczyk i kłamca! Po tej hecy jaką zrobili pejsaci w Oświęcimiu,należy odwołać kolejne marsze tzw.żywych i nie wpuszczać do Polski .Żydzi kolejny raz pokazali swoją podłość….Wszyscy co żyją lub też ich rodziny,którzy byli nagradzani przez żydów medalem sprawiedliwych,powinni zwrócić medale do ambasady żydowskiej w Warszawie…Wystarczy przeczytać co mówiła o żydach Zofia Kossak…jak będą się zachowywali po wojnie… To wystarczy za komentarz o podłości plemienia wybranych!!!!

  • Avatar
   Gaetano :

   @gotan Zgadza się; nie tylko Zofia Kossak potrafiła to trafnie przewidzieć. W tym kontekście warte uwagi są słowa Romana Dmowskiego o prymacie żydostwa po pierwszej wojnie światowej.
   Juda Iskariota. Właśnie to określenie biblijnego apostoła, które gdzieś z tyłu za mną łaziło, pasuje do niego jak ulał.

   • Laszka
    Laszka :

    @Gaetano

    I tak jakJudasz przyczynił się do zmartwychwstania Chrystusa, Duda-Juda przyczynia się do pobudki Polaków. I w ostateczności do odrodzenia Polski. Choć pewnie jemu bardziej o Polin chodzi, ale my Polacy jesteśmy „gorsi” niż wszy, nas wytępić się nie da. Wielu próbowało. Może wreszcie czas na odzyskanie kraju i prawdziwą wolność. I tego się trzymajmy.

 2. Avatar
  MP :

  ŻYDY i ich polskojęzyczne pachołki z PISU I Po,będa zdychać w męczarniach za oczernianie Polski,ich wybawicielki,jakby nie Polacy i Polska wasz parszywy miot zniknął by z rzeczywistości,i te żydowskie dziady nie niosły by banera.Pozdrowienia dla Jojne danielsa i jego mentora RYDZYKA

 3. Avatar
  Tutejszym :

  W takim, a nawet jeszcze większym sensie Izrael uczestniczył w holokauście
  Żydów podczas II Wojny światowej. nie ważne że go nie było.
  Policja żydowska zasłynęła z bezwzględnego okrucieństwa wobec swoich braci.
  Organizacja procesu zagłady spoczywała w rękach samych Żydów i ich policji.
  Światowe Żydostwo ma też w tym swój duży udział.
  Należy rozpatrzyć możliwość jednostkowej deportacji uczestników marszu.