Na trasie Marszu Żywych pojawił się wielki, trójjęzyczny baner, według którego „polscy chrześcijanie” proszą o wybaczenie za „polski antysemityzm”, a także plansze stwierdzające, że Auschwitz to „polski obóz koncentracyjny”.

Jak informowaliśmy wcześniej, Andrzej Duda podejmował w czwartek prezydenta Izraela. Obaj spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu by wziąć udział w Marszu Żywych. W jego trakcie doszło jednak do osobliwych incydentów.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wśród zebranych przy trasie do Centrum znalazła się grupa osób, która trzymała wielki baner, na którym na tle flag Polski i Izraela zamieszczono napis w trzech wersjach językowych: po hebrajsku, po angielsku i po polsku. Brzmiał on: „Prosimy o wybaczenie za  naszych przodków. Prosimy o wybaczenie za polski antysemityzm. Polscy chrześcijanie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdjęcie grupy osób z banerem zamieścił jeszcze wczoraj na Twitterze popularny amerykański rabin Shmuley Boetah. Zaznaczając, że są na nim „polscy chrześcijanie trzymający baner przepraszając za grzechy swoich przodków”. Kilka dni temu Boetah poinformował o swoim spotkaniu z polskim premierem Mateuszem Morawieckim z którym zjadł kolację.

– [Morawiecki] Z uznaniem wysłuchał moich obiekcji wobec polskiego prawa o Holokauście i przedstawił własne spojrzenie na polskie cierpienia pod nazistami. (…) Moja szczera nadzieja jest taka, że Polska zniesie prawo o Holokauście [ustawa o IPN] i premier pokornie wysłuchał moich mocnych argumentów przeciwko [ustawie o IPN] – relacjonował popularny rabin.

Kolejnym incydentem było umieszczenie na trasie Marszu Żywych, na torach prowadzących do bramy niemieckiego obozu koncentracyjnego kartek-plansz z napisami po angielsku: „To jest polski obóz koncentracyjny” (podk. oryg. – red.). Na jednym ze zdjęć, na których widać  plansze, widać stojącą obok młodzież z flagami Izraela.  Zdjęcia te udostępnił Jonny Daniels, mieszkający w Polsce Izraelczyk i szef fundacji From The Depths upamiętniającej Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

– Te zdjęcia to będzie poważna sprawa. Musimy razem przeciwstawić się takim akcjom. Auschwitz to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny – napisał na Twitterze Daniels.

Przypomnijmy, że czołowe izraelskie media relacjonując wczorajszą wizytę prezydenta Izraela Reuvena Rivlina w Polsce twierdziły, że powiedział on prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że „Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji Żydów”. Prezydent Duda twierdził, że „takie słowa w wystąpieniach Rivlina nie padły”.

Z kolei dzisiaj, izraelski dziennikarz Owen Alterman, z telewizji i24, poinformował, że otrzymał potwierdzenie, iż Rivlin rzeczywiście wypowiedział te słowa od rzeczniczki prezydenta Izraela. „Właśnie skontaktowałem się z rezydencją prezydenta. Rzeczniczka wskazała, że cytat jest dokładny i został wypowiedziany podczas spotkania” – napisał Alterman.

twitter.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gotan
  gotan :

  Duda to Juda Iskariota….Facet ,który nie ma honoru i zdradza polaków .Sprzedawczyk i kłamca! Po tej hecy jaką zrobili pejsaci w Oświęcimiu,należy odwołać kolejne marsze tzw.żywych i nie wpuszczać do Polski .Żydzi kolejny raz pokazali swoją podłość….Wszyscy co żyją lub też ich rodziny,którzy byli nagradzani przez żydów medalem sprawiedliwych,powinni zwrócić medale do ambasady żydowskiej w Warszawie…Wystarczy przeczytać co mówiła o żydach Zofia Kossak…jak będą się zachowywali po wojnie… To wystarczy za komentarz o podłości plemienia wybranych!!!!

  • Gaetano
   Gaetano :

   @gotan Zgadza się; nie tylko Zofia Kossak potrafiła to trafnie przewidzieć. W tym kontekście warte uwagi są słowa Romana Dmowskiego o prymacie żydostwa po pierwszej wojnie światowej.
   Juda Iskariota. Właśnie to określenie biblijnego apostoła, które gdzieś z tyłu za mną łaziło, pasuje do niego jak ulał.

   • Laszka
    Laszka :

    @Gaetano

    I tak jakJudasz przyczynił się do zmartwychwstania Chrystusa, Duda-Juda przyczynia się do pobudki Polaków. I w ostateczności do odrodzenia Polski. Choć pewnie jemu bardziej o Polin chodzi, ale my Polacy jesteśmy „gorsi” niż wszy, nas wytępić się nie da. Wielu próbowało. Może wreszcie czas na odzyskanie kraju i prawdziwą wolność. I tego się trzymajmy.

 2. MP
  MP :

  ŻYDY i ich polskojęzyczne pachołki z PISU I Po,będa zdychać w męczarniach za oczernianie Polski,ich wybawicielki,jakby nie Polacy i Polska wasz parszywy miot zniknął by z rzeczywistości,i te żydowskie dziady nie niosły by banera.Pozdrowienia dla Jojne danielsa i jego mentora RYDZYKA

 3. Tutejszym
  Tutejszym :

  W takim, a nawet jeszcze większym sensie Izrael uczestniczył w holokauście
  Żydów podczas II Wojny światowej. nie ważne że go nie było.
  Policja żydowska zasłynęła z bezwzględnego okrucieństwa wobec swoich braci.
  Organizacja procesu zagłady spoczywała w rękach samych Żydów i ich policji.
  Światowe Żydostwo ma też w tym swój duży udział.
  Należy rozpatrzyć możliwość jednostkowej deportacji uczestników marszu.