„Nie ma wątpliwości, że było wielu Polaków, którzy walczyli z nazistowskim reżimem, ale nie możemy zaprzeczyć, że Polska i Polacy mieli udział w eksterminacji” – miał powiedzieć wczoraj w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz prezydent Izraela Reuven Rivlin.

Przypomnijmy, że czołowe izraelskie media relacjonując wizytę prezydenta Izraela Reuvena Rivlina w Polsce twierdzą, że powiedział on prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że „Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji Żydów”. Prezydent twierdzi, że „takie słowa w wystąpieniach Rivlina nie padły”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Andrzej Duda podejmował w czwartek prezydenta Izraela. Obaj spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu by wziąć udział w Marszu Żywych.  Izraelskie media, relacjonując tę wizytę i rozmowy z polskim prezydentem podają, że prezydent Izraela powiedział Dudzie „na polskiej ziemi”, że – jak pisze „Times of Israel” – „podczas gdy niektórzy Polacy pomagali ratowali Żydów, inni brali udział w ich eksterminacji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Nie ma wątpliwości, że wielu Polaków walczyło przeciwko nazistowskiemu reżimowi, ale nie możemy negować faktu, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji [Żydów-red.] – tak słowa Reuvena Rivlina cytują czołowe izraelskie media: w tym lewicowy dziennik „Haaretz” i prawicowy „Times of Israel”, mimo drobnych różnic w przekładzie.

„Times of Israel” twierdzi, że słowa te padły podczas wspólnej konferencji prasowej. Według relacji tego dziennika, izraelski prezydent dodał, że „państwo polskie pozwoliło na wprowadzenie w życie przerażającej, ludobójczej ideologii Hitlera i było świadkiem fali antysemityzmu wywołanej przez prawo, które teraz przyjęliście”. W ten sposób polityk nawiązał do nowelizacji ustawy o IPN.

Z kolei dzisiaj, izraelski dziennikarz Owen Alterman, z telewizji i24, poinformował, że otrzymał potwierdzenie, iż Rivlin rzeczywiście wypowiedział te słowa od rzeczniczki prezydenta Izraela. „Właśnie skontaktowałem się z rezydencją prezydenta. Rzeczniczka wskazała, że cytat jest dokładny i został wypowiedziany podczas spotkania” – napisał Alterman.

Kresy.pl / Twitter

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   Tutejszym :

   W takim, a nawet jeszcze większym sensie Izrael uczestniczył w holokauście
   Żydów podczas II Wojny światowej. nie ważne że go nie było.
   Policja żydowska zasłynęła z bezwzględnego okruciewa wobec swoich braci.
   Organizacja procesu zagłady spoczywała w rękach samych Żydów i ich policji.
   Światowe Żydostwo ma też w tym swój duży udział.
   Należy rozpatrzyć możliwość jednostkowej deportacji uczestników marszu.