Po ponad dekadzie od zawieszenia Syrii w prawach członka Ligi Państw Arabskich ich ministrowie spraw zagranicznych zadecydowali o zakończeniu izolowania Baszara al-Asada.

Szefowie dyplomacji państw arabskich przegłosowali taką decyzję na niedzielnym spotkaniu w kwaterze głównej Ligi w egipskim Kairze. Postanowienie to umożliwia prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi wzięcie udziału w szczycie organizacji jaki odbędzie się już 19 maja, podkreśliła relacjonująca kwestię telewizja Al Jazeera. Będzie to jego powrót na scenę Ligi po ponad 12 latach przerwy.

Syryjska Republika Arabska została zawieszona w prawach członka Ligi Państw Arabskich po wybuchu walk w tym państwie w 2011 r. Stało się tak ponieważ ważne państwa członkowskie takie jak Arabia Saudyjska, Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Katar aktywnie wsparły antyrządowe ugrupowania usiłujące obalić al-Asada i system rządów. Jednak już kilka lat temu państwa te zaczęły wycofywać się z zaangażowania przeciwko syryjskim władzom, po tym, gdy te, wsparte przez Iran i Rosję, zdołały rozbić główne zgrupowania wrogów i odzyskać kontrolę nad większością gęsto zaludnionych obszarów kraju.

Głosowanie odbyło się po ubiegłotygodniowym spotkaniu czołowych regionalnych dyplomatów z Egiptu, Iraku, Arabii Saudyjskiej i Syrii w Jordanii, od którego nazwano proces wycofywania się z izolacji Damaszku „inicjatywą jordańską”. Sekretarz generalny Ligi Ahmed Abul Gejt powiedział w niedzielę, że al-Assad może uczestniczyć w szczycie Ligi Arabskiej pod koniec tego miesiąca „jeśli sobie tego życzy”.

Odpowiadając na pytanie, czy al-Assad może uczestniczyć w szczycie, jaki odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, sekretarz powiedział na konferencji prasowej – “od jutra rano mają prawo zajmować dowolne miejsce”. Jak dodał – „Kiedy zaproszenie zostanie wysłane przez kraj goszczący, Królestwo Arabii Saudyjskiej, i jeśli zechce uczestniczyć, weźmie udział”.

Na wieść o niedzielnym głosowanu Ligi Syria wezwała państwa arabskie do okazania „wzajemnego szacunku”.

Al-Asadowi udało się otrzymać u władzy, a obecnie wychodzi z izolacji dyplomatycznej. W lutym prezydent Syrii gościł w Omanie. Natomiast w marcu był podejmowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply