Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek w Warszawie nowego Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Heiko Maasa.

Po spotkaniu Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oświadczył: Rozmowa Prezydenta z ministrem Maasem trwała godzinę i niesie dwa główne przesłania. Po pierwsze, że przyszłość Europy leży w jej jedności, a nie w podziałach na Europę A, B, C lub na twarde jądro Europy i resztę krajów. Po drugie, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję, żeby odnowić Trójkąt Weimarski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Minister Szczerski dodał, że prezydent Andrzej Duda i Heiko Maas rozmawiali również na temat polityki europejskiej oraz relacji dwustronnych w tym kwestii historycznych. Szef Gabinetu prezydenta podkreślił, że poruszono kwestię jednoznacznej świadomości Niemiec co do odpowiedzialności za wydarzenia historyczne. Wśród tematów poruszono także temat reparacji wojennych.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy za ścisłą współpracą z nowym polskim premierem

Szef niemieckiego MSZ w trakcie wizyty w Warszawie odbędzie jeszcze spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i Ministrem Spraw Zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Polska to drugi po Francji cel wizyty zagranicznej nowego szefa MSZ, który zastąpił na stanowisku byłego szefa SPD Sigmara Gabriela. Czwarty koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel został zaprzysiężony w środę 14 marca 2018 roku.

Przed rozmową polityków Frankfurter Allgemeine Zeitung napisał, że nowy szef MSZ szuka dialogu z Polską mimo krytycznych uwag na temat reformy sądownictwa, jakie wygłaszał jako minister sprawiedliwości Niemiec.

„FAZ” przypomniał, że poprzedni szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel nie śpieszył się z wizytą w Polsce. Dziennik zauważył, że Maas stawia akcenty na politykę wschodnią.

Niemiecki dziennik uważa, że Maas dał do zrozumienia, że wobec Rosji może „przyjąć nowe tony”. „FAZ” dodaje, że polityk ten w przeciwieństwie do Gabriela otwarcie stawia kwestię rosyjskiej ingerencji w wybory w zachodnich państwach. Nowy szef niemieckiego MSZ stwierdził, że zmienia się rzeczywistość naszej polityki zagranicznej. „FAZ” przypomina, że chociaż Maas podkreślił, iż istnieje potrzeba konstruktywnego dialogu z Moskwą, to jednocześnie zaznaczył że jeśli Rosja się izoluje i definiuje przez przeciwieństwo wobec Zachodu, to może nas to martwić.

Kresy.pl / prezydent.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz