Niemcy za ścisłą współpracą z nowym polskim premierem

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert podkreślił, że Berlin będzie chce ściśle współpracować z premierem Mateuszem Morawieckim.

Podczas piątkowego, cotygodniowego spotkania z dziennikarzami Seibert oświadczył: Przyjęliśmy do wiadomości wczorajszą dymisję premier Szydło, czy raczej jej zapowiedź. To wydarzenie w polityce wewnętrznej w sąsiednim kraju, którego nie chcę komentować.

Rzecznik niemieckiego rządu dodał jednak: jesteśmy bardzo zainteresowani bliską, nacechowaną zaufaniem współpracą z Polską, która jest naszym przyjacielem, sąsiadem i partnerem.

CZYTAJ TAKŻE: Beata Szydło rezygnuje, nowym premierem Mateusz Morawiecki

Seibert dodał, że współpracę z dotychczasowym premierem już była “bliska”. Rzecznik przypomniał, że w tym roku kanclerz Merkel dwukrotnie spotkała się z Szydło: podczas Targów w Hanowerze, a także w trakcie wizyty w Warszawie w lutym. Jesteśmy przekonani, że także z nowym szefem rządu będziemy blisko współpracować – oświadczył.

Rzecznik podkreślił przy tym, że nie będzie oceniać stosunków polsko-niemieckich w minionych dwóch latach. Dodał, że w ich trakcie zawsze istniała możliwość otwartej wymiany zdań, tak na tematy łączące oba kraje, jak i te oceniane, przede wszystkim przez Komisję Europejską, krytycznie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Winnicki: Morawiecki jako premier to zdecydowanie zmiana na gorsze

Nominacji na stanowiska premiera pogratulowała Morawieckiemu także Komisja Europejska. Rzecznik KE Margaritis Schinas oświadczył: Komisja Europejska gratuluje panu Morawieckiemu nominacji na stanowisko premiera Polski. Oczekujemy na współpracę z nim i jego rządem w przyszłości, gdy zakończy się już proces konstytucyjny.

Kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply