Siły zbrojne Izraela ostrzelały w środę samochód, którym poruszało się trzech synów Ismaila Haniji. W pojeździe znajdowały się także jego wnuki.

Samochód został trafiony pociskiem w obozie dla uchodźców Al-Szati w Strefie Gazy, jak podał portal libańskiej telewizji Al Mayadeen. W całkowicie zniszczonym samochodzie zginęli Hazem, Amir Mohammad Hanija. W samochodzie zginęły także dzieci mężczyzn: Amal, Chaled, Razan i Monca, oświadczenia Hamasy przytoczyła France24. Mężczyźni byli z kolei synafi szefa Biura Politycznego organizacji polityczno-wojskowej Hamas – Ismaila.

Zamieszczono narganie reakcji przywódcy Hamasu na wiadomość o śmierci synów i wnuków. Hanija mieszka w stolicy Kataru, Dosze. Nagraniu Hanija z kamienną twarzą powtarza formułę “niech spoczywają w pokoju”. Polityk był w tym czasie w szpitalu, gdzie odwiedzał rannych Palestyńczyków, których Katar zgodził się leczyć.

 

Zabici znajdowali się w podróży związanej ze świątecznymi obchodami zakończenia muzułmańskiego miesiąca postu – Ramadanu, podała Al Mayadeen.

W oświadczeniu izraelskiego wojska stwierdzono natomiast, że jego siły zabiły „trzech agentów Hamasu”, którzy „byli w drodze w celu prowadzenia działań terrorystycznych” w środkowej części Strefy Gazy. „IDF (izraelskie wojsko) potwierdza, że ​​agentami było troje dzieci Ismaila Haniji” – głosi oświadczenie, w którym określono jego zabitych synów, jako bojowników wojskowego skrzydła Hamasu, którym Hanija senior bezpośrednio nie dowodzi.

„Jeśli oni myślą, że obranie za cel moich dzieci… w szczycie tych negocjacji i przed odpowiedzią ruchu, jeśli myślą, że zmusi to Hamas do zmiany stanowiska, to mają urojenia” – Hanija powiedział Al Jazeerze. Odniósł się do rozmów jakie trwają w sprawie rozpoczęcia zawieszenia broni w Strefie Gazy. „Krew moich dzieci nie jest cenniejsza niż krew narodu palestyńskiego” – powiedział przywódca polityczny Hamasu dodając – “60 członków mojej rodziny zginęło śmiercią męczeńską, w tym moje wnuki, synowie mojego brata, synowie mojej siostry i moi kuzyni”.

Sam Hanija przeżył zamach na swoje życie w 2003 r. Szefem Biura Politycznego Hamasu został w 2017 r. i przeniósł się do Kataru.

Ogólna liczba zabitych Palestyńczyków to 33,4 tys. Szacunki te wskazują więc, że większość ofiar działań zbrojnych Izraela, który sam przyznał, że wyeliminował około 9 tys. bojowników Hamasu, stanowią właśnie kobiety i dzieci. Tak jest od początku bieżącej wojny, o czym pisaliśmy w październiku na naszym portalu.

Rannych zostało w Strefie Gazy 75,5 tys. 7 tys. osób to liczba osób znajdujacych się pod gruzami zniszczonych budynków lub uważanych za zaginione.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

english.almayadeen.net/france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply