W piątek ONZ i europejscy członkowie Rady Bezpieczeństwa wezwali Izrael do zaprzestania wyburzeń osiedli Beduinów w Dolinie Jordanu oraz do pomocy humanitarnej dla społeczności mieszkającej w Humsa Al-Baqaia.

Wspólne oświadczenie zostało wydane na zakończenie comiesięcznej sesji Rady Bezpieczeństwa w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Estonia, Francja, Irlandia, Norwegia i Wielka Brytania stwierdziły, że są „głęboko zaniepokojone niedawnymi wielokrotnymi wyburzeniami i konfiskatą przedmiotów, m.in. struktur finansowanych przez UE i innych darczyńców, które były prowadzone przez władze izraelskie w Humsa Al-Baqaia w Dolinie Jordanu” – „Aljazeera” cytuje oświadczenie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Ponawiamy nasze wezwanie do Izraela, aby wstrzymał rozbiórki i konfiskaty” – napisano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wzywamy ponadto Izrael do umożliwienia pełnego, trwałego i niezakłóconego dostępu do pomocy humanitarnej dla społeczności w Humsa Al-Baqaia” – dodano.

Humsa al-Baqia znajduje się w Dolinie Jordanu. To żyzny i strategiczny teren, który biegnie od Jeziora Tyberiadzkiego do Morza Martwego. Teren stał się punktem zapalnym w walce o Zachodni Brzeg.

Według ONZ Dolina Jordanu jest zamieszkiwana przez około 60 000 Palestyńczyków. 90 proc. terytorium znajduje się pod kontrolą Izraela.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: MEM: Izraelczycy zburzyli kolejne palestyńskie domy

Wszystko, co zostało zbudowane na tym terenie bez ciężkich do uzyskania pozwoleń (domy, namioty, zagrody dla zwierząt, sieci irygacyjne) jest zagrożone zniszczeniem przez izraelskie wojsko.

Portal informuje, że prawie 800 Palestyńczyków, w tym 404 nieletnich, straciło w 2020 roku domy na omawianym terenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: W 2020 r. Izrael zniszczył łącznie 313 palestyńskich domów na Zachodnim Brzegu

Przypomnijmy, że Izrael był już wcześniej krytykowany przez ONZ za prowadzenie rozbiórki palestyńskich domów na szeroką skalę. W listopadzie 2020 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ nazwała wyburzanie „poważnym naruszeniem” Czwartej Konwencji Genewskiej – międzynarodowego prawa chroniącego ludność cywilną na terytoriach okupowanych.

Zobacz także: Władze palestyńskie sprzeciwiają się izraelskiej kolonizacji

aljazeera.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz