Turcja zaprezentowała publicznie nowy śmigłowiec uderzeniowy T629 w wersji bezzałogowej i z napędem elektrycznym.

W czwartek Turcy po raz pierwszy zaprezentowali publicznie swój najnowszy, bezzałogowy śmigłowiec uderzeniowy z napędem elektrycznym T629. Miało to miejsce podczas oficjalnej ceremonii przekazania śmigłowców T129 ATAK, z udziałem Prezydenta Przemysłów Obronnych Turcji, Ismaila Demira.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

T629 to jeden z trzech projektów śmigłowców uderzeniowych, nad którymi pracuje Turkish Aerospace. Wersję załogową tej maszyny uderzeniowej po raz pierwszy zaprezentowano w czerwcu 2020 roku. Planowane jest opracowanie i produkowanie T629 w dwóch wersjach: załogowej i bezzałogowej, z napędem elektrycznym. Prace nad T629 prowadzone są od 2017 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Założeniem jest, że dzięki 6-tonowym T629 Turcja będzie dysponować platformą pośrednią między T-129 ATAK (5-tonowym taktycznym śmigłowcem rozpoznawczo-uderzeniowym) a planowanym, 10-tonowym Ciężkim Śmigłowcem Uderzeniowym (zapewne T-130 / ATAK 2; ma odbyć pierwszy lot w 2023 roku). W porównaniu z T-129, T629 będzie zabierać więcej uzbrojenia, szczególnie do działka kal. 20 mm oraz sensorów. Jego uzbrojeniem mają być też rakiety niekierowane kal. 70 mm oraz rakiety przeciwpancerne L-UMTAS.

Tureckie media branży zbrojeniowej piszą, że T629 w wersji elektryczno-bezzałogowej byłby szczególnie użyteczny dla sił morskich. Zwrócono uwagę, że mogłyby one stanowić znaczący komponent powietrzny dla budowanego przez Turków okrętu desantowego TCG Anadolu.

Podczas czwartkowej ceremonii Turcy zachwalali też nowe maszyny T129 ATAK, które oficjalnie zaczynają trafiać do Generalnego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa, czyli do sił policyjnych. Ich wersja ulepszona znajduje się już na wyposażeniu tureckich wojsk lądowych. Wersja dla policji to konfiguracja ATAK Phase-2, wyposażona w systemy ostrzegania laserowego i radarowego oraz środki walki elektronicznej.

Czytaj także: Syria: zestrzelono turecki śmigłowiec szturmowy T129 ATAK [+VIDEO]

turkishdefencenews.com / trtworld.com / dailysabah.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz