Białoruskie MSZ „zdecydowanie potępia zamiar przeprowadzenia w Hajnówce marszu żołnierzy wyklętych” – napisano w oświadczeniu, które zostało wydane w sobotę. Strona białoruska uważa, że organizacja marszu to „sprzyjanie heroizacji nazizmu”.

Marsze radykalnej prawicy w skupiskach etnicznych Białorusinów w Polsce to otwarte cyniczne znieważanie pamięci ofiar band +żołnierzy wyklętych+, sprzyjanie heroizacji nazizmu – napisało białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Białoruski resort spraw zagranicznych napisał, że „jeden z tzw. bohaterów” – Romuald Rajs „Bury” dowodził 75 lat temu „najazdem na zamieszkane przez Białorusinów wsie”. „Ma na sumieniu setki zabitych i rannych cywili, których winą było tylko to, że byli Białorusinami” – dodano.

MSZ Białorusi zapowiada także przekazanie swojego „pryncypialnego stanowiska” polskim władzom. Wyraża opinię, że organizacja marszu to „absolutnie niedopuszczalna praktyka gloryfikacji zbrodniarzy wojennych”. Zarzuca także polskim władzom „wieloletnią pobłażliwość wobec marszów radykalnej prawicy”.

Zdaniem władz Białorusi „polskie apele o przestrzeganie praw człowieka na Białorusi i lobbowanie za sankcjami wobec tego kraju wyglądają wyjątkowo karykaturalnie”. „Wzrost neonazizmu stał się codziennym zjawiskiem” – napisano w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Białoruskie władze chcą świętować skutki paktu Ribbentrop-Mołotow

Przypomnijmy, że w marcu 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej wydał komunikat, w którym podważył swoje wcześniejsze ustalenia w sprawie czynów kpt. Romualda Rajsa „Burego”. Obecnie zdaniem IPN przypisywanie „Buremu” zbrodni ludobójstwa „nie odpowiada stanowi faktycznemu”.

IPN w swoim komunikacie powołał się na znaczny postęp badań naukowych prowadzonych nad wydarzeniami będącymi przedmiotem śledztwa prowadzonego w latach 2002–2005. W tamtym czasie Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku ustaliła, że działania żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady NZW pod dowództwem „Burego” wymierzone w prawosławną ludność białoruską nosiły znamiona ludobójstwa. Powołując się na wyniki nowych badań naukowych, uznano, że opinia ta „nie odpowiada stanowi faktycznemu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również w 2019 roku białoruskie MSZ krytykowało marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Mińsk oczekiwał też, że polskie władze zakażą tego rodzaju inicjatyw szczeblu ustawodawczym.

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz