MSZ Białorusi: “Bury” to zbrodniarz wojenny

Rzecznik białoruskiego MSZ Dzmitry Mironczyk uważa, że marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce to “sztuczne wzniecanie nienawiści pomiędzy Białorusinami i Polakami”.

Pojutrze w Hajnówce odbędzie się organizowany przez środowiska narodowe trzeci marsz mający upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Rzecznik białoruskiego MSZ Dzmitry Mironczyk na czwartkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że jedną z osób, którym podczas marszu zostaną “oddane zostaną honory” będzie Romuald Rajs “Bury”.

To zbrodniarz wojenny. I to nie jest po prostu zdanie nasze czy kogoś tam, ale opinia i jednoznaczny wniosek polskiego Instytutu Pamięci Narodowej. To ta specjalnie utworzona polska instytucja stwierdziła, że działania “Burego” to zbrodnia o znamionach ludobójstwa – tłumaczy Mironczyk.

ZOBACZ TAKŻE: Parlament Białorusi przeciwko marszowi ku czci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Rzecznik Białoruskiego MSZ dodał, że Hajnówka to polskie miasto, w którym większość mieszkańców ma korzenie białoruskie. Żyją jeszcze potomkowie ofiar zbrodni “Burego”. Czy potrzebujemy sztucznego wzniecania nienawiści między Białorusinami i Polakami? Czy potrzebujemy zaostrzania napięcia na tle narodowościowym i wyznaniowym? Czy może jednak potrzebny jest dialog historyczny, który dopiero zaczął się rozwijać między naszymi krajami?

Przedstawiciel białoruskiej dyplomacji dodał: W polskim panteonie narodowym jest dość bohaterów – rycerzy bez skazy, za których nie trzeba się wstydzić. Nie powinno być miejsca dla zbrodniarzy wojennych, których ręce po łokcie unurzane są we krwi. Ale o tym niech sami Polacy zdecydują.

Mironczyk dodał, że MSZ podziela zaniepokojenie białoruskich parlamentarzystów. Wcześniej krytycznie na temat Marszu ku czci żołnierzy wyklętych wypowiedział się szef białoruskiej parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Walery Waraniecki.

Kresy.pl / onet.pl / tut.by

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • jwu
   jwu :

   @ProPatria Kraik, to fakt. Chociaż przyznam się ,że rozumiem Białorusinów,którzy traktują Burego niekoniecznie jak bohatera.Zresztą i społeczeństwo polskie też nie jest jednomyślne w tym temacie..Ciekawe jak pisałbyś gdyby banderowcy chcieli urządzić marsz w Birczy? Dla nich rezuny to hieroje ,a dla nas pospolici ludobójcy.

   • ProPatria
    ProPatria :

    A ja ku białoruskiej retoryce się nie skłaniam. Poczytaj co wyprawiali białorusini z polską ludnością i jak zażarcie walczyli z polskimi formacjami podziemnymi. Te tzw. mordy “Burego” i jego żołnierzy to najczęściej były akcje odwetowe za zbrodnie białorusinków. Czy akcje odwetowe na upowskich rezunach też nazwiesz zbrodniami ??? Gdyby nie one swołocz banderowska wymordowałaby ze szczególnym okrucieństwem wszystkich Polaków, których miała w zasięgu. Do dziczy na wschód od Bugu niestety przemawia tylko jedno: język brutalnej siły.

    • jwu
     jwu :

     @ProPatria Jeżeli chodzi o dzicz wschodnią 100% zgody.A w przypadku banderowców, to za mało było tej brutalnej siły z polskiej strony,i stąd tak wiele ofiar Wołynia i Małopolski Wschodniej. Natomiast jeżeli idzie o wyklętych, mam swoje zdanie.Paru braci mojego dziadka przypłaciło życiem kontakt z nimi.Dwóch, za to że byli rolnikami i przyjęli ziemię z nadania,a trzeciego zatłukli kijami bo był geodetą (przedwojennym).

     • ProPatria
      ProPatria :

      Bardzo cenię sobie Twoje patriotyczne komentarze i jest mi niesamowicie przykro, że Twoja rodzina doświadczyła wielu ofiar… Staram się jednak beztrosko nie oceniać czynów Polaków w tamtych skomplikowanych czasach. Widzisz co się obecnie dzieje: byle śmieć banderowski pokroju wjatrowycza czy grubaska rozenki (o izraelskich czy białoruskich nie wspomnę) pluje i rzuca oszczerstwa w kierunku naszego kraju i obywateli, bo wie, że polskojęzyczni nie zareagują. Staję i bronię dobrego imienia Ojczyzny i Narodu jak mogę najlepiej. Jeśli nie My to kto ?? Pozdrawiam Cię gorąco.

     • jwu
      jwu :

      @ProPatria No właśnie, jeśli nie my ,to kto? A swoją drogą ,dobrze się stało ,że ta ustawa została uchwalona.I tu nie chodzi ,o kary ,ale o to ,że obnażyła wszystkie polskojęzyczne siły antypolskie, działające w kraju.