IPN uznał swoje ustalenia ws. „Burego” za „wadliwe w wielu obszarach”

Instytut Pamięci Narodowej wydał w poniedziałek komunikat, w którym podważył swoje wcześniejsze ustalenia w sprawie czynów kpt. Romualda Rajsa „Burego”. Obecnie zdaniem IPN przypisywanie „Buremu” zbrodni ludobójstwa „nie odpowiada stanowi faktycznemu”.

IPN w swoim komunikacie powołał się na znaczny postęp badań naukowych prowadzonych nad wydarzeniami będącymi przedmiotem śledztwa prowadzonego w latach 2002–2005. W tamtym czasie Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku ustaliła, że działania żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady NZW pod dowództwem „Burego” wymierzone w prawosławną ludność białoruską nosiły znamiona ludobójstwa. Obecnie, powołując się na wyniki nowych badań naukowych, uznano, że opinia ta „nie odpowiada stanowi faktycznemu”.

W komunikacie wskazano na ustalenia dr Kazimierza Krajewskiego i mec. Grzegorza Wąsowskiego z Fundacja Pamiętamy, którzy odrzucili tezę, iż 3. Wileńską Brygadą NZW kierowały motywy religijno-narodowościowe. Badacze ci po zrekonstruowaniu działań „Burego” i jego żołnierzy z przełomu stycznia i lutego 1946 uznali, że Bury” nie działał z zamiarem zniszczenia (ani w całości, ani w części) społeczności białoruskiej lub też społeczności prawosławnej zamieszkałej na terenie Polski w jej obecnych granicach. Ich zdaniem częściowe spalenie 5 wsi, zastrzelenie łącznie kilkunastu mężczyzn i rozstrzelanie grupy 30 furmanów odbyło się z innych przyczyn. Z kolei śmierć kobiet i dzieci, która, jak napisali, „bez wątpienia kładzie się cieniem na działalności tak samego +Burego+, jak i jego podkomendnych”, uznano za niezamierzoną.

Wina „Burego” polega w tym zakresie na stworzeniu sytuacji, nad którą nie był w stanie zapanować, i w wyniku której, niezależnie od jego zamierzeń, zginęły osoby, które w żadnym wypadku nie powinny były ucierpieć. – pisali Krajewski i Wąsowski, na których opinię powołuje się IPN.

IPN przywołał także opinię historyków dr Mariusza Bechty i dr Wojciecha Muszyńskiego, którzy uważają, że akcja pacyfikacyjna oddziału kpt. Rajsa miała podłoże polityczne – ich zdaniem wiązała się ona z czynnym poparciem lokalnej ludności dla reżimu komunistycznego.

Należy zatem wyraźnie zaakcentować, że w świetle najnowszych badań naukowych informacje zawarte w ustaleniach końcowych do śledztwa S 28/02/Zi w wielu obszarach są wadliwe. – napisał w komunikacie IPN.

Instytut przypomniał także, że Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w 1995 roku unieważnił wyroki śmierci wydane w czasach komunizmu, dotyczące kpt. Romualda Rajsa „Burego” i jego zastępcy, ppor. Kazimierza Chmielowskiego „Rekina”, co w świetle obowiązującego prawa czyni ich niewinnymi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Białorusi: Romulad Rajs „Bury” to zbrodniarz wojenny

Kresy.pl / ipn.gov.pl

IPN uznał swoje ustalenia ws. „Burego” za „wadliwe w wielu obszarach”
4.3 (86.19%) 1416 głosów.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Kojoto
   Kojoto :

   Doczytałeś? Bo wychodzi na to, że IPN właśnie się trochę zreflektował. Choć przyznam, że zdanie „Wina „Burego” polega w tym zakresie na stworzeniu sytuacji, nad którą nie był w stanie zapanować” to istne kuriozum… To znaczy co: Wywołał IIWŚ? Wprowadził do Polski sowieckie czy nazistowskie bydło?

 1. Avatar
  zbigniew2707 :

  Skandal!! Pseudonaukowcy z IPN kompromitują Polskę. Jak można rehabilitować takich zbrodniarzy ,jak Łupaszko, Kuraś-Ogień czy też Bury? Po najbliższych wyborach należy jak najszybciej zlikwidować tę szkodliwą instytucję. Takich „bohaterów” można porównać tylko z Banderowcami. I przeprosić Litwinów, Białorusinów i Słowaków.

  • Avatar
   Gaetano :

   Znowu w prostacki sposób łżesz i prowokujesz, m.in. zestawiając postaci, które tu przytoczyłeś, z satanistyczną trzodą. Z dziczą, torturującą przed śmiercią z lubością Polaków nawet na 360 sposobów i profanujących wszystko, co święte i katolickie. Niby skąd taki tłuk ma wiedzieć, że np. razem z Burym walczyli prawosławni białoruscy żołnierze. Może twojej wyrodnej rodzince zalazł za skórę Ogień, który niejednego rezuna posłał do swego pana, co rezun? Pewnie liczyłeś, że ktoś tu będzie brał przykład z judy-malinika, błaźnie. Milcz banderowska szmato i sam się zlikwiduj, a od Polski wara.