Ukraińskich nacjonalistów, którzy przerwali wiec Poroszenki, wpisano na listę Myrotworca

Kilku radykałów z tzw. ruchu azowskiego, którzy w sobotę przerwali wiec prezydenta Poroszenki w Czerkasach, wciągnięto na „czarną listę” kontrowersyjnego ukraińskiego portalu Myrotworec zajmującego się ściganiem „wrogów Ukrainy”. – podał w niedzielę portal Zaxid.net.

Do bazy danych Myrotworca wpisano szefa Narodowego Korpusu w obwodzie czerkaskim Dmytra Kucharczuka, szefa młodzieżówki Narodowego Korpusu w tym obwodzie Iwana Chyżniaka oraz aktywistę Ihora Zajczuka. Według Myrotworca Kucharczuk był organizatorem najścia nacjonalistów na wiec Poroszenki. Jak pisaliśmy, spowodowało to rejteradę prezydenta, który pospiesznie opuścił zgromadzenie. Doszło też do bijatyki z zachowującą się zaskakująco biernie policją.

„Prowokator. Organizator zamówionych opłaconych mitingów i manifestacji pod nacjonalistycznymi hasłami” – tak scharakteryzował Kucharczuka Myrotwowec.

Działanie portalu Myrotworec, który według niektórych komentarzy jest powiązany ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, przeciw członkom ruchu azowskiego, powiązanego z kolei nieoficjalnie z ukraińskim MSW, wpisuje się w domniemaną próbę sił pomiędzy tymi dwiema ukraińskimi strukturami siłowymi. Jak stwierdził na Facebooku dr Iwan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie, atak „azowców” na wiec Poroszenki jest kolejnym dowodem, że szef MSW Arsen Awakow po cichu sprzyja Julii Tymoszenko i próbuje sabotować kampanię ukraińskiego prezydenta. Z kolei po stronie Poroszenki stoi podległa mu SBU.

PRZECZYTAJ: SBU przeciw Tymoszenko, MSW przeciw Poroszence. Starcie służb w tle wyborów na Ukrainie

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w sobotę kilkudziesięciu ukraińskich nacjonalistów z Korpusu Narodowego i jego bojówek zakłóciło wiec wyborczy prezydenta Ukrainy w Czerkasach. „Azowcy” wtargnęli na scenę, a lider ich akcji przemawiał do zgromadzonych. Poszkodowanych zostało 22 policjantów. Szef MSW zapowiedział pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.

Kresy.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz