Białoruskie władze chcą świętować skutki paktu Ribbentrop-Mołotow

Na Białorusi rozpoczęło się internetowe głosowanie w sprawie ustanowienia nowego święta – Dnia Jedności Narodowej. Do wyboru są dwie daty – obie związane z następstwami paktu Ribbentrop-Mołotow.

Jak podał w czwartek portal Nasza Niwa, głosowanie odbywa się na stronie internetowej VI Białoruskiego Zjazdu Ludowego. Białorusinom dano do wyboru tylko dwie daty – 17 września i 14 listopada. Obie dotyczą wydarzeń z 1939 roku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pierwsza z dat to rocznica agresji ZSRR na Polskę. „Tego dnia w 1939 roku zaczął się wyzwoleńczy pochód Armii Czerwonej w rezultacie którego doszło do zjednoczenia Zachodniej Białorusi z BSSR [Białoruską Socjalistyczną Republiką Radziecką – red.]” – czytamy na stronie ankiety.

14 listopada to rocznica podpisania dekretu Prezydium Rady Najwyższej Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej o przyłączeniu zagrabionych Polsce ziem do BSSR.

Według Hrodna Life decyzja w sprawie Dnia Jedności Narodowej ma zapaść do 1 marca.

Zdaniem Wiaczesława Daniłowicza, rektora Akademii Zarządzania przy Prezydencie Białorusi, Białorusini powinni licznie wziąć udział w głosowaniu nad ustanowieniem nowego święta, ponieważ dzień ten „dotyczy każdego obywatela”. Według niego z jednej strony ma ono pomagać w zachowaniu „pamięci historycznej”, a z drugiej strony być koniecznym „we współczesnych warunkach informacyjnych wojny hybrydowej, kiedy podejmuje się próby fałszowania i zniekształcania wydarzeń historycznych”.

Innego zdania jest cytowany przez Hrodna Life historyk z Grodna Andriej Czerniakiewicz. „W rzeczywistości proponują nam świętowanie początku II wojny światowej” – uważa Czerniakiewicz.

Przypomnijmy, że obie daty to bezpośrednie następstwa paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. Dołączony do niego tajny protokół dodatkowy zawierał rozgraniczenie stref interesów w Europie Środkowej i Wschodniej, oznaczając faktyczny rozbiór Polski, który dokonał się po rozpoczęciu II wojny światowej. 1 września 1939 Polskę zaatakowała III Rzesza, a 17 dni później ZSRR.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rosja usprawiedliwia pakt Ribbentrop-Mołotow

Kresy.pl / nn.by / ru.hrodna.life / belta.by

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz