Eskalacja konfliktu w Donbasie – jest zabity i 10 rannych

Ukraińska armia poinformowała, że w wyniku ostrzału separatystów w piątek rannych zostało 10 ukraińskich żołnierzy. Separatyści odrzucili te oskarżenia i powiadomili o jednym zabitym w wyniku ukraińskiego ostrzału. Obie strony konfliktu w Donbasie oskarżają się wzajemnie o łamanie rozejmu.

Jak podaje agencja Ukrinform, powołując się na sztab ukraińskiej operacji w Donbasie (OOS), w piątek do godziny 17. czasu miejscowego „zbrojne formacje Federacji Rosyjskiej” dziesięć razy naruszyły zawieszenie broni, używając m.in. zabronionych moździerzy kalibru 120 mm.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„W wyniku ostrzału siedmiu żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało rannych odłamkami, dwóch kolejnych żołnierzy odniosło obrażenia bojowe. Żołnierze zostali bezzwłocznie przewiezieni do placówki medycznej, gdzie zapewniono im niezbędną opiekę medyczną” – podał sztab OOS. Do tego zdarzenia miało dojść w pobliżu Wodianego.

Oprócz tego ukraiński żołnierz został ranny w wyniku wybuchu nieznanego ładunku w pobliżu Newelskiego.

Do ostrzału ukraińskich pozycji miało też dojść w pobliżu miejscowości Piski, w pobliżu Marinki, Kamjanki oraz trzykrotnie w okolicach Łuhanskiego.

Jak poinformowano, ukraińscy żołnierze na ostrzały odpowiedzieli ogniem. Strona ukraińska poinformowała obserwatorów OBWE o naruszeniu przez siebie reguł zawieszenia broni.

Odmiennie przedstawiają sytuację pod Wodianym separatyści z nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej. Według nich to ukraińska armia prowadziła tam ostrzał moździerzowy. „Według naszych obserwatorów przy tym ostrzale doszło do rozerwania lufy moździerza, w rezultacie czego poszkodowani zostali sami naruszający rozejm” – twierdzą separatyści. Zarzucili oni także stronie ukraińskiej, że w wyniku jej ostrzału moździerzowego z pozycji w miejscowości Piski w rejonie Doniecka zginął jeden członek sił zbrojnych DRL.

Kresy.pl / ukrinform.ua / rusvesna.su

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz