Izrael został skrytykowany przez ONZ za przeprowadzenie rozbiórki palestyńskich domów na szeroką skalę – poinformował portal Independent.

Jak poinformował Independent, Organizacja Narodów Zjednoczonych skrytykowała Izrael za prowadzenie rozbiórki palestyńskich domów, która postępuje na Zachodnim Brzegu najszybciej od 10 lat.

Około 80 osób, w tym 41 dzieci, straciło dach nad głową. Ostatnia zniszczona osada Beduinów Khirbet Humsa znajduje się w Dolinie Jordanu.

Zobacz też: W 2020 r. Izrael zniszczył 313 palestyńskich domów na Zachodnim Brzegu

W oświadczeniu izraelskie wojsko stwierdziło, że konstrukcje zostały „zbudowane nielegalnie w strefie ostrzału” lub na wojskowym terenie ćwiczeń.

Jednak Rada Bezpieczeństwa ONZ nazywa wyburzenie „poważnym naruszeniem” Czwartej Konwencji Genewskiej – międzynarodowego prawa chroniącego ludność cywilną na terytoriach okupowanych.

W oświadczeniu ONZ podało, że takie wyburzenia stanowią „przeszkodę dla rozwiązania dwupaństwowego”. Izraelskie buldożery wkroczyły na ten obszar późnym wtorek, po czym zniszczyły 76 konstrukcji, w tym domy, schroniska dla zwierząt, toalety i panele słoneczne. Władze izraelskie zwykle bronią burzenia domów palestyńskich na okupowanym Zachodnim Brzegu, twierdząc, że budowle zostały zbudowane bez pozwoleń. Mieszkańcy twierdzą, że pozwolenia są prawie niemożliwe do uzyskania.

Zobacz też: Władze palestyńskie sprzeciwiają się izraelskiej kolonizacji

„To wielka niesprawiedliwość” – powiedział jeden z mieszkańców izraelskiej gazecie Haaretz. „Nie wiedzieliśmy, że nadejdą i nie przygotowaliśmy się, a teraz czeka nas deszcz”.

Premier Palestyny ​​Mohammad Shtayyeh powiedział, że zniszczenia są największymi jakie wymierzono w lud zamieszkały w Dolinie Jordany.

Shtayyeh wezwał partnerów międzynarodowych do interwencji, aby zapobiec powtarzającym się przesiedleniom mieszkańców podobnych społeczności i chronić Palestyńczyków przed łamaniem praw człowieka.

Zobacz też: MEM: Izraelczycy zburzyli kolejne palestyńskie domy

Kresy.pl/Independent

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply