Izrael został skrytykowany przez ONZ za przeprowadzenie rozbiórki palestyńskich domów na szeroką skalę – poinformował portal Independent.

Jak poinformował Independent, Organizacja Narodów Zjednoczonych skrytykowała Izrael za prowadzenie rozbiórki palestyńskich domów, która postępuje na Zachodnim Brzegu najszybciej od 10 lat.

Około 80 osób, w tym 41 dzieci, straciło dach nad głową. Ostatnia zniszczona osada Beduinów Khirbet Humsa znajduje się w Dolinie Jordanu.

Zobacz też: W 2020 r. Izrael zniszczył 313 palestyńskich domów na Zachodnim Brzegu

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W oświadczeniu izraelskie wojsko stwierdziło, że konstrukcje zostały „zbudowane nielegalnie w strefie ostrzału” lub na wojskowym terenie ćwiczeń.

Jednak Rada Bezpieczeństwa ONZ nazywa wyburzenie „poważnym naruszeniem” Czwartej Konwencji Genewskiej – międzynarodowego prawa chroniącego ludność cywilną na terytoriach okupowanych.

W oświadczeniu ONZ podało, że takie wyburzenia stanowią „przeszkodę dla rozwiązania dwupaństwowego”. Izraelskie buldożery wkroczyły na ten obszar późnym wtorek, po czym zniszczyły 76 konstrukcji, w tym domy, schroniska dla zwierząt, toalety i panele słoneczne. Władze izraelskie zwykle bronią burzenia domów palestyńskich na okupowanym Zachodnim Brzegu, twierdząc, że budowle zostały zbudowane bez pozwoleń. Mieszkańcy twierdzą, że pozwolenia są prawie niemożliwe do uzyskania.

Zobacz też: Władze palestyńskie sprzeciwiają się izraelskiej kolonizacji

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„To wielka niesprawiedliwość” – powiedział jeden z mieszkańców izraelskiej gazecie Haaretz. „Nie wiedzieliśmy, że nadejdą i nie przygotowaliśmy się, a teraz czeka nas deszcz”.

Premier Palestyny ​​Mohammad Shtayyeh powiedział, że zniszczenia są największymi jakie wymierzono w lud zamieszkały w Dolinie Jordany.

Shtayyeh wezwał partnerów międzynarodowych do interwencji, aby zapobiec powtarzającym się przesiedleniom mieszkańców podobnych społeczności i chronić Palestyńczyków przed łamaniem praw człowieka.

Zobacz też: MEM: Izraelczycy zburzyli kolejne palestyńskie domy

Kresy.pl/Independent

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz