Dynamika rozwoju pandemii COVID-19 w Azji wyraźnie spadła. Oficjalne statystyki świadczą, że spektakularny sukces odniesiono w chińskiej prowincji Hubei, epicentrum epidemii, gdzie po raz pierwszy nie zanotowano nowych przypadków zachorowań. Pojawiają się jednak ostrzeżenia, że Azję może czekać druga fala zachorowań.

Jak podało w czwartek RMF FM, w całych Chinach w ciągu ostatniej doby odnotowano 34 przypadki infekcji koronawirusem, jednak wszystkie dotyczyły osób, które przyjechały z zagranicy. Media nazywają to punktem zwrotnym z walce z pandemią.

Podobne sukcesy odnoszą inne państwa azjatyckie, które jako pierwsze zaczęły borykać się z pandemią. Jak podaje BBC, Singapur zgłosił 47 nowych przypadków, ale  33 zostały importowane. Korea Południowa co prawda odnotowała skok liczby nowych przypadków (152), ale nie jest jasne, ile z nich zostało przywiezionych, a połowa z nich dotyczy pacjentów domu opieki w Daegu. Według danych WHO w środę Japonia zanotowała zaledwie 15 nowych przypadków infekcji koronawirusem. Na Hokkaido, najbardziej dotkniętej przez epidemię japońskiej wyspie, zniesiono stan nadzwyczajny.

Restrykcje złagodzono także w Wuhan. Niektórym mieszkańcom miasta pozwolono wychodzić z domów pod warunkiem, że nie będą gromadzić się w grupach. Niektórym firmom zezwolono na wznowienie pracy. W dzielnicach uznanych za „wolne od epidemii” ponownie otwierają się małe targowiska i sklepy wielobranżowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Eksperci ostrzegają, że poluzowanie środków zapobiegawczych grozi krajom azjatyckim drugą falą pandemii koronawirusa. Nowe zachorowania mogą być konsekwencją przywiezienia koronawirusa z regionów, gdzie pandemia przybiera na sile – na przykład z Europy.

„Chiny powinny teraz w sposób szczególny przyglądać się osobom wracającym zza granicy, także tym, które nie mają widocznych objawów” – ocenił ekspert ds. chorób zakaźnych Zhong Nanshan cytowany przez Polsat News.

W celu ochrony przed importowanymi infekcjami w Pekinie ponownie otwarto szpital, który leczył pacjentów z SARS. Poddaje się tam kwarantannie osoby z podejrzeniem COVID-19. W Hongkongu nowi przybysze będą musieli nosić bransoletkę elektroniczną służącą do monitorowania przemieszczania się – pisze BBC.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polska badaczka odkryła mechanizm obrony organizmu przed koronawirusem

Kresy.pl / rmf24.pl / bbc.com / polsatnews.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz