Chiny chciałyby dysponować „bazą logistyczną” w rejonie strategicznie położonego miasta i portu na południu Argentyny. Z kolei Rosja liczy, że będzie posiadać w Argentynie port na użytek wojskowy.

Według brazylijskiego oddziału stacji CNN, Chiny i Rosja chcą posiadać na terenie Argentyny bazę logistyczną oraz wojskową. Jak podano, na początku lutego br. rozmowy w tej sprawie prowadził w Moskwie i w Pekinie prezydent Argentyny, Alberto Fernandez.

CNN Brasil informuje, że Chińczycy są nie tylko zainteresowani budową, ale prawdopodobnie również obsługą „bazy logistycznej” w mieście Ushuaia. Jest ono położone na Ziemi Ognistej na południu Argentyny i na południe od Cieśniny Magellana; kilkaset kilometrów dalej leży już Antarktyda. Znajduje się tam też niewielki port wojenny. Z uwagi na swoją lokalizację nad Kanałem Beagle, cieśniną łączącą Atlantyk i Pacyfik, miasto i tamtejszy port mają znaczenie strategiczne dla światowego handlu morskiego.

 

Stacja podaje, że „Rosjanie również chcieliby mieć w Argentynie port na użytek wojskowy”. W grudniu ub. roku zawarto argentyńsko-rosyjską umowę dotyczącą m.in szkoleń argentyńskich żołnierzy na terenie Rosji. Parę dni wcześniej, w tym samym miesiącu, do Argentyny dotarły cztery okręty wojskowe wyprodukowane w rosyjskich stoczniach.

Z kolei wydawany w Buenos Aires dziennik „La Nacion” twierdzi, że budowę centrum logistycznego w Ushuaia planowała już wcześniej prezydent Argentyny Cristina Kirchner. Była ona głową państwa w latach 2007-2015, zaś obecny prezydent Fernandez byłe szefem jej gabinetu. Gazeta przewiduje, że inwestycja w centrum logistyczne, szacowana na 300 mln dolarów „doprowadzi do spięć” na linii Buenos Aires-Waszyngton. Stany Zjednoczone najpewniej uznają ten projekt za niebezpieczny z powodu faktu, że biorą w nim udział Chiny.

„La Nacion” pisze też, że Chińczycy będą nie tylko prawdopodobnymi użytkownikami centrum logistycznego w  Ushuaia tym strategicznym miejscu dla światowego handlu morskiego, ale też dofinansuje budowę bazy w Ushuaia.

Czytaj także: Chiny chcą dostarczyć Argentynie myśliwce JF-17, ale bez uzbrojenia przeciwokrętowego

Zobacz: Chińskie myśliwce w Argentynie? [+FOTO]

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz