Rząd USA zamierza zaoferować nadwyżkowe egzemplarze swoich wycofywanych ze służby śmigłowców uderzeniowych Bell AH-1W SuperCobra zagranicznym klientom.

Według serwisu IHS Jane’s, chodzi o śmigłowce AH-1W, które kiedyś były na wyposażeniu US Marines. Maszyny te są stopniowo wycofywane ze służby i zastępowane przez najnowszy model z rodziny AH-1, czyli AH-1Z Viper. Mają zostać zaoferowane klientom zagranicznym w ramach programu Foreign Military Sales (FMS) Pentagonu (generalnie rodzaj umowy międzyrządowej) lub programu Direct Commercial Sale (DCS; negocjuje się z amerykańskim dostawcą sprzętu).

Według informacji na stronie Federal Business Opportunities, śmigłowce mają najpierw zostać wyposażone w nowy “szklany” kokpit, a potencjalnym klientom zostanie zapewnione szkolenie dla pilota i obsługi technicznej. Pod koniec stycznia zaplanowano specjalną prezentację sprzętową dla stron zainteresowanych ulepszeniami.

Śmigłowce szturmowe AH-1W SuperCobra weszły do służby w korpusie Marines w 1986 roku. To zaawansowana wersja maszyny z rodziny AH-1, która zasłynęła podczas wojny w Wietnamie. SuperCobry są do dziś używane m.in. przez lotnictwo Bahrajnu, Iranu, Japonii, Jordanii, Kenii, Pakistanu, Korei Południowej, Tajwanu czy Turcji. Nadwyżkowe, zbędne Amerykanom śmigłowce mogą trafić do któryś z tych krajów, jak również do innego, nowego klienta.

SuperCobra posiada napęd w postaci dwóch silników General Electric T700-GE-401, które pozwalają tym śmigłowcom na osiągnięcie prędkości niespełna 280 km/godz. i swobodne operowanie na wysokości do 3,2 km nad ziemią (choć może wznieść się znacznie wyżej). Zasięg wynosi 474 km. W skład uzbrojenia wchodzą 20 mm działko obrotowe z 750 pociskami oraz uzbrojenie podwieszane, m.in. rakiety niekierowane kal. 70 i 127 mm, pociski powietrze–ziemia TOW i Hellfire, pociski powietrze-powietrze Sidewinder oraz rakiety przeciwradiacyjne Sidearm.

PRZECZYTAJ: Bell składa Polsce ofertę: wspólny montaż śmigłowców AH-1Z i UH-1Y w razie ich zakupu

Janes.com/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply