Zdaniem sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa, Stany Zjednoczone stoją w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Chin i Rosji, które od kilku lat zmniejszają amerykańską przewagę militarną.

W piątek szef Pentagonu James Mattis, przemawiając na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore, ujawnił część amerykańskiej strategii obrony narodowej. Ostrzegł, że Chiny i Rosja od kilku lat „wytrwale pracują” nad rozwojem zdolności wojskowych. Z kolei amerykańska armia jednocześnie „traci przewagę konkurencyjną w każdym aspekcie – powietrznym, lądowym, morskim, kosmicznym oraz cyberprzestrzeni”.

Mattis podkreślił zarazem, że amerykańska armia wciąż jest silna. – Jeśli ktoś rzuci nam wyzwanie, to będzie to jego najdłuższy i najgorszy dzień – zastrzegł.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem szefa Pentagonu, największym wyzwaniem dla amerykańskiego bezpieczeństwa nie jest terroryzm, ale rywalizacja między mocarstwami. Uważa, że USA stoją „w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony sił rewizjonistycznych, jak Chiny i Rosja”. Dodał, że kraje te „dążą do stworzenia świata zgodnego z ich autorytarnymi modelami”. Zaznaczył, ze Rosja „pogwałciła granice sąsiednich narodów”, a Chiny „wykorzystuje drapieżną ekonomię do zastraszania”.

Gen. Mattis, w obliczu „wspólnych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem”, wezwał europejskich sojuszników USA do zwiększenia wydatków na obronność. Z kolei zwracając się do Kongresu zaapelował o „odpowiednie finansowanie wojska”, w tym także powstrzymanie się od masowych cięć wydatków. Zaznaczył, że wykonywanych jest obecnie wiele operacji wywiadowczych na całym świecie. – To oczywiście kosztuje – powiedział.

Amerykańska strategia obrony narodowej zawiera wskazówki dotyczące budżetu USA na rok 2019. Do północy w piątek Senat Stanów Zjednoczonych ma czas na przegłosowanie prowizorium budżetowego. W przeciwnym razie dojdzie do zawieszenia działania rządu (tzw. government shutdwon).

Przeczytaj także: Chiny i Rosja krytykują Narodową Strategię Bezpieczeństwa USA

Onet.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz