Reprezentanci Chin i Rosji wypowiedzieli się krytycznie o założeniach opublikowanej w poniedziałek Narodowej Strategii Bezpieczeństwa USA (NSS).

Jak powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych: “Wzywamy Stany Zjednoczone, aby przestały celowo zniekształcać strategiczne intencje Chin i porzuciły przestarzałe pojęcia, takie jak mentalność zimnej wojny”. Z kolei Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, powiedział, że “Imperialistyczny charakter tego dokumentu jest oczywisty, podobnie jak odmowa zrzeczenia się jednobiegunowego świata, stanowcza odmowa”.

Pieskow jednak zwrócił uwagę na “skromne” pozytywne elementy w dokumencie, takie jak ustęp o gotowości współpracy z Rosją w obszarach wspólnego zainteresowania.

Według NSS, Chiny i Rosja „są zdeterminowane uczynić gospodarki mniej wolnymi i mniej sprawiedliwymi, rozwijać swoje siły zbrojne, a także kontrolować informacje i dane, aby stłumić swoje społeczeństwa i rozszerzyć swoje wpływy (…) Te rywalizacje wymagają od Stanów Zjednoczonych ponownego przemyślenia polityki ostatnich dwóch dekad – polityki opartej na założeniu, że współpraca z rywalami i ich włączenie do międzynarodowych instytucji i globalnego handlu zamieniłyby ich w życzliwych aktorów i godnych zaufania partnerów. W przeważającej części przesłanka ta okazała się fałszywa”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Biały Dom opublikował Narodową Strategię Bezpieczeństwa [+VIDEO]

NSS twierdzi również, że Chiny i Rosją dążą do „ukształtowania świata sprzecznego z amerykańskimi interesami i wartościami”. Rosja ma dążyć do odbudowania swojej mocarstwowości i ustanowienia stref wpływu przy swoich granicach, a Chiny chcą rozszerzyć swoje gospodarcze wpływy, oparte na państwowym cetralizmie oraz przebudować ład w swojej bliskiej zagranicy. Pomimo tego, administracja Trumpa wierzy, że istnieją możliwości współpracy z oboma państwami. „Intencje obu państw niekoniecznie są stałe” – twierdzi NSS. Jak zaznaczono: „Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy we wszystkich obszarach wspólnego zainteresowania z tymi dwoma krajami”.

Kresy.pl / Herald.co.zw

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply