Parlament Wenezueli uznał Maduro za uzurpatora

Kontrolowany przez opozycję parlament Wenezueli ogłosił we wtorek Nicolasa Maduro “uzurpatorem” i “dyktatorem”, którego działania nie będą miały mocy prawnej. Wezwał Zachód oraz kraje Ameryki Łacińskiej do obłożenia wenezuelskich władz sankcjami. – pisze agencja Reuters.

Decyzję Kongresu Wenezueli ogłosił opozycyjny poseł Jorge Millan. “Dzisiaj Kongres oświadcza, że w tym momencie nie ma prezydenta republiki” – mówił Millan wzywając do “przywrócenia ładu konstytucyjnego”. Parlament wezwał także USA, Unię Europejską i niektóre kraje Ameryki Łacińskiej do zamrożenia kont bankowych rządu kierowanego przez Maduro.

Jak pisaliśmy, Nicolas Maduro został w czwartek zaprzysiężony na drugą kadencję prezydenta Wenezueli. Stało się to przy wtórze protestów wenezuelskiej opozycji oraz USA, UE i wielu krajów Ameryki Łacińskiej, które nie uznają wyniku zeszłorocznych wyborów prezydenckich w Wenezueli. Na uroczystości zaprzysiężenia Maduro zjawili się tylko prezydenci Kuby, Boliwii, Salwadoru i Nikaragui a także przedstawiciele Rosji, Chin i Turcji. Meksyk przysłał niskiego rangą dyplomatę.

USA i Unia Europejska już wcześniej nałożyły sankcje, które ograniczają obrót wenezuelskim długiem i zamroziły aktywa należące do Maduro i niektórych jego współpracowników.

Rzecznik Białego Domu zapytany o kolejne sankcje potwierdził, że USA rozważają “wszystkie dyplomatyczne, polityczne i ekonomiczne narzędzia w swoim arsenale w odpowiedzi na uzurpację władzy przez bezprawny reżim Maduro”.

Według Reutersa powołującego się na nieoficjalne doniesienia CNN, Donald Trump miał rozważać uznanie przewodniczącego Kongresu Juana Guiado legalnym prezydentem Wenezueli. Pytany o to rzecznik Białego Domu powiedział, że USA wyrażają poparcie dla Guiado jako przewodniczącego [oryg: prezydenta – red.] parlamentu. Według Reutersa uznanie Guiado za głowę państwa byłoby trudne, ponieważ polityk ten nawet nie zgłasza takich pretensji, poza tym mogłoby sprowokować rząd do represji wobec niego.

Wybrany w 2016 roku i opanowany przez opozycję parlament został odsunięty na boczny tor przez prorządowy Sąd Najwyższy Wenezueli, który prewencyjnie unieważnił wszelkie ustawy uchwalane przez Zgromadzenie Narodowe. – pisze Reuters.

CZYTAJ TAKŻE: 13 krajów Ameryki wezwało Maduro, by nie obejmował ponownie urzędu prezydenta

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply