USA zakazały rejsów wycieczkowych na Kubę

Amerykańskie władze zakazały najpopularniejszych form odwiedzania Kuby przez swoich obywateli – podała agencja AP. Administracja Trumpa nie ukrywa, że chce w ten sposób pozbawić Kubę części wpływów z turystyki, w odwecie za wsparcie udzielane przez ten kraj zwalczanemu przez nią wenezuelskiemu prezydentowi Nicolasowi Maduro.

Zgodnie z decyzją Departamentu Skarbu ogłoszoną we wtorek zakazane będą „edukacyjne” rejsy na Kubę za pomocą statków wycieczkowych i prywatnych jachtów. „Statkom wycieczkowym oraz jachtom rekreacyjnym zabrania się opuszczania USA w związku z tymczasowym pobytem na Kubie” – podały amerykańskie władze. Zakaz wchodzi w życie od środy, chociaż ci, którzy mieli już wykupione wyjazdy na Kubę, będą mogli z nich jeszcze skorzystać. Według agencji AP rejsy statkami wycieczkowymi i jachtami były najpopularniejszymi formami odwiedzania Kuby przez amerykańskich turystów.

Amerykańskie władze nie ukrywają, że chodzi o ukaranie Kuby za wspieranie Nicolasa Maduro. „Stany Zjednoczone uważają kubański reżim za odpowiedzialny za represje wobec narodu kubańskiego, ingerencję w Wenezueli oraz bezpośredni udział w kryzysie spowodowanym przez Nicolasa Maduro” – oświadczył Departament Stanu. Doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa John Bolton napisał na Twitterze, że administracja chce skończyć z „ukrytą turystyką” na Kubę i „zmniejszyć dostęp kubańskiego reżimu do dolarów”.

„Edukacyjne” rejsy na Kubę stały się możliwe od maja 2016 roku, kiedy zezwolił na nie prezydent Obama. W pierwszych czterech miesiącach tego roku w ten sposób Kubę odwiedziło 142 tys. Amerykanów. Jak pisze AP, dla podróżnych zagubionych w gąszczu przepisów federalnych regulujących podróżowanie na Kubę, rejsy oferowały prosty i legalny sposób odwiedzenia tego państwa.

Kubańskie władze już potępiły decyzję Departamentu Skarbu, która może kosztować gospodarkę Kuby dziesiątki milionów dolarów rocznie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Waszyngton zapowiada nowe sankcje wobec Kuby i Wenezueli

Kresy.pl / AP / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz