Grecki rząd poinformował, że zwrócił się do Niemiec o rozpoczęcie rozmów w sprawie reparacji za zniszczenia w okresie I i II wojny światowej.

Jak podało we wtorek greckie MSZ, że ambasador Grecji w Berlinie przekazał tego dnia oficjalne pismo w sprawie chęci rozpoczęcia rozmów dotyczących reparacji wojennych. Już wcześniej informowaliśmy, że greckie władze zamierzają podjąć tego rodzaju kroki.

W 2016 roku grecka komisja parlamentarna oszacowała wysokość reparacji na co najmniej 292 mld euro za straty z okresu II wojny światowej. Ponadto, straty za czasy I wojny światowej wyceniono na 9,2 mld euro.

 

Roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin osób zamordowanych przez niemieckich nazistów w czasie wojny, jak również spłatę przymusowej pożyczki, którą Grecja udzieliła niemieckim władzom okupacyjnym w 1942 roku.

W kwietniu br. parlament Grecji przeważającą liczbą głosów zdecydował, że rząd w Atenach ma oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z czasu II wojny światowej.

„To żądanie jest naszym historycznym i moralnym obowiązkiem” – mówił premier Aleksis Tsipras pod koniec prawie 12-godzinnej debaty nad kwestią odszkodowań od Niemiec. „Aby zbudować lepszą przyszłość potrzebujemy zamknąć otwarte sprawy z przeszłości a Niemcy potrzebują zrobić to samo” – dodawał potwierdzając, że rząd podniesie sprawę reparacji wobec Niemiec na drodze dyplomatycznej. Premier zapewniał, że sprawa reparacji nie ma nic wspólnego z programami oszczędnościowymi narzuconymi Grecji w ostatnich latach m.in. przy udziale Niemiec.

Niemcy twierdzą, że dla nich sprawa reparacji wojennych jest zamknięta. Powołują się na porozumienie z 1960 roku, w którym władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 milionów marek zachodnioniemieckich. Dokument zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

Jak informuje PAP, sprawa odszkodowań wojennych to dla Greków istotny temat, zwłaszcza w okresie kampanii przed wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi. Odbędą się one 7 lipca.

CZYTAJ TAKŻE: Zaktualizowano szacunki strat Polski w wyniku wojny – obecnie to 886 mld dolarów

Dwa tygodnie temu w niemieckim dzienniku „Die Welt” ukazał się artykuł, w którym udzielono Polsce i Grecji przestróg z powodu podnoszenia wobec Niemiec sprawy reparacji za II wojnę światową. Według niemieckiej gazety wypłata reparacji przyniosłaby negatywne konsekwencje nie tylko dla Niemiec, ale także dla beneficjentów reparacji. Zdaniem „Die Welt” samo poruszanie tego tematu jest szkodliwe.

PAP / RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply