W niemieckim dzienniku „Die Welt” ukazał się artykuł, w którym udzielono Polsce i Grecji przestróg z powodu podnoszenia wobec Niemiec sprawy reparacji za II wojnę światową. Według niemieckiej gazety wypłata reparacji przyniosłaby negatywne konsekwencje nie tylko dla Niemiec, ale także dla beneficjentów reparacji. Zdaniem „Die Welt” samo poruszanie tego tematu jest szkodliwe. – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa.

Według niemieckiego dziennika jedną z konsekwencji wypłaty reparacji Grecji byłyby „ciężkie straty” greckiej branży turystycznej, ponieważ zubożali Niemcy mniej licznie odwiedzaliby turystycznie ten kraj. Zmniejszyłby się również grecki eksport do Niemiec. „Die Welt” straszy też Polaków utratą możliwości zarobkowania w Niemczech. Co więcej miałoby to się stać nawet, gdyby do wypłaty reparacji nie doszło. „Pracownicy z Polski nie byliby już mile widziani w RFN” – grozi niemiecka gazeta.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jako przykład szkodliwości reparacji przywołano przypadek odszkodowania wypłaconego Prusom przez Francję po wojnie z 1871 roku. Niemiecka gazeta przekonuje, że doprowadziło to do przegrzania koniunktury w Niemczech oraz pogłębienia nienawiści pomiędzy Francuzami i Niemcami i w konsekwencji do wybuchu I wojny światowej. „Die Welt” jest też zdania, że w reparacjach nie chodzi tylko o zadośćuczynienie, lecz o poniżenie przeciwnika. Niemiecka gazeta sugeruje nawet, że zablokowanie prac UE przez Polskę i Grecję do czasu uznania przez Niemcy ich żądań, doprowadziłoby do rozpadu strefy euro i Unii Europejskiej.

W opinii „Die Welt” w przypadku reparacji „zadośćuczynienie wyrządzi więcej szkód niż korzyści” i zasada pokrycia przez sprawcę wyrządzonych szkód powinna być w tym przypadku zawieszona. Gazeta uważa, że szkody wojenne powinny być wyrównane w inny sposób.

Gazeta, którą PAP nazywa „prawicową”, obawia się, że ewentualny niemiecki rząd stworzony przez lewicę mógłby ulec żądaniom wysuwanym przez Grecję i Polskę, co uruchomiłoby kolejne roszczenia ze strony innych państw okupowanych przez III Rzeszę. W tym kontekście „Die Welt” skrytykował Zielonych za to, że nie rozumieją, że „moralność nie ma w polityce nic do szukania”.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. grecki parlament zdecydował o podjęciu dyplomatycznych starań o uzyskanie od Niemiec reparacji za straty wyrządzone podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Prace nad oszacowaniem strat Polski z tytułu II wojny światowej prowadzi też parlamentarny zespół ds. reparacji kierowany przez posła Arkadiusza Mularczyka.

CZYTAJ TAKŻE: Deutsche Welle: Grecja i Polska mogą wspólnie domagać się od Niemiec reparacji

Kresy.pl / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz