Grecki parlament zdecydował w środę o podjęciu dyplomatycznych starań o uzyskanie od Niemiec reparacji za straty wyrządzone podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. – podała agencja Reutera.

Parlament wezwał rząd do podjęcia “wszelkich odpowiednich działań prawnych i dyplomatycznych w celu zaspokojenia żądań Grecji”. Według Reutersa w środowym stanowisku parlamentu nie wymienia się żadnej kwoty, chociaż parlamentarna komisja w 2016 roku określiła wysokość greckich strat na poziomie ponad 300 mld euro. Jest to pierwsze oficjalne stanowisko greckiego parlamentu w sprawie reparacji.

“To żądanie jest naszym historycznym i moralnym obowiązkiem” – mówił premier Aleksis Tsipras pod koniec prawie 12-godzinnej debaty nad kwestią odszkodowań od Niemiec. “Aby zbudować lepszą przyszłość potrzebujemy zamknąć otwarte sprawy z przeszłości a Niemcy potrzebują zrobić to samo” – dodawał potwierdzając, że rząd podniesie sprawę reparacji wobec Niemiec na drodze dyplomatycznej. Premier zapewniał, że sprawa reparacji nie ma nic wspólnego z programami oszczędnościowymi narzuconymi Grecji w ostatnich latach m.in. przy udziale Niemiec.

Rząd Niemiec nie kwapi się jednak do wypłacania Grekom odszkodowań za II wojnę światową. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział w środę, że “sprawa niemieckich reparacji została ostatecznie rozstrzygnięta, zarówno prawnie, jak i politycznie”. Zapewniał przy tym, że Niemcy są świadome swojej “historycznej odpowiedzialności”.

Oficjalnie Niemcy stoją na stanowisku, że zaspokoiły już roszczenia Grecji wypłacając jej w 1960 roku 115 mln marek. Pieniądze te były jednak odszkodowaniami dla ofiar a nie reparacjami wojennymi. Tymczasem według Reutersa komisja greckiego parlamentu oszacowała koszt okupacji na 269 mld euro. Po uwzględnieniu kwot, które Bank Grecji musiał przekazać III Rzeszy w 1942 roku, otrzymano sumę ponad 300 mld euro.

Jak pisaliśmy, plan Aten zakłada, że po decyzji parlamentu sprawa zostanie wyniesiona na forum międzynarodowe – między innymi do UE i ONZ. Kolejnym krokiem ma być wysłanie do rządu Niemiec noty z żądaniem do przystąpienia do rozmów na temat reparacji.

CZYTAJ TAKŻE: Zaktualizowano szacunki strat Polski w wyniku wojny – obecnie to 886 mld dolarów

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply