Władze Rosji zakazały eksportu na Ukrainę rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Poinformował o tym w czwartek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Według niego jest to reakcja na działania Kijowa. – pisze agencja TASS.

„Ustanawia się zakaz eksportu rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych na Ukrainę” – mówił szef rosyjskiego rządu. Oprócz tego rozszerzono listę wyrobów, których nie można sprowadzać do Rosji z Ukrainy. Są to wyroby przemysłu maszynowego, lekkiego i metalowego, których wartość eksportu w ubiegłym roku według PAP wyniosła prawie 250 mln rubli (3,9 mln dolarów).

Niektóre rosyjskie produkty będzie można od 1. czerwca eksportować na Ukrainę tylko na podstawie specjalnego zezwolenia ministerstwa rozwoju gospodarczego. Będą to benzyna, olej napędowy, propan, butan i inne skroplone gazy. Z kolei specjalnego zezwolenia ministerstwa przemysłu i handlu będzie wymagał eksport na Ukrainę m.in. węgla kamiennego, brunatnego i koksu. Rosyjski premier poinformował, że podpisał już rozporządzenie w tej sprawie.

Zdaniem mediów informujących o decyzji rosyjskiego rządu oznacza to faktyczny zakaz eksportu tych towarów.

Według szefa rosyjskiego rządu jego decyzja jest odpowiedzią na wcześniejsze restrykcje wprowadzone przez Kijów. „Kilka dni temu rada ministrów Ukrainy podjęła kolejny nieprzyjazny krok wobec naszego kraju rozszerzając spis rosyjskich towarów, których wwóz na terytorium Ukrainy jest zakazany. W tych warunkach jesteśmy zmuszeni bronić swoich interesów i podejmować działania odwetowe”. – mówił Miedwiediew. Według PAP 10. kwietnia Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskich produktów, m.in. mięsa, ryb, mleka, sera, herbaty, kawy i papierosów.

Obecnie Rosja dostarcza na Ukrainę niewielkie ilości ropy i nieprzetworzonych wyrobów naftowych. W 2018 wartość tego eksportu wyniosła 400 tys. dolarów. Inaczej jest w przypadku rosyjskiego węgla, którego w ubiegłym roku trafiło na Ukrainę aż 15 mln ton o wartości 1,8 mld dolarów. Udział Rosji w dostawach węgla do tego kraju wyniósł 70 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński parlament rozwiązał umowę o przyjaźni z Rosją

Kresy.pl / TASS / Ekonomiczna Prawda / PAP / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz