Konfederacja odpowiada Kaczyńskiemu: nie dla euro w Polsce, tak dla polskiego złotego! [+VIDEO]

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy odpowiada na apel szefa PiS ws. odłożenia przyjęcia euro w czasie: „NIE dla waluty euro w Polsce! TAK dla polskiego złotego!”. Wcześniej Paweł Kukiz zadeklarował podpisanie deklaracji zaproponowanej przez Jarosława Kaczyńskiego, przypominając o projekcie K’15 ws. potwierdzenia złotego jako polskiej waluty.

W środę prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że wysłał do „przywódców najważniejszych formacji parlamentarnych”, lidera Koalicji Europejskiej Grzegorza Schetyny i szefa Kukiz’15 Pawła Kukiza projekt podpisanej przez siebie deklaracji. Zgodnie z jej treść, sygnatariusze składają gwarancję, że waluta euro nie zostanie wprowadzona w Polsce tak długo, jak nasz kraj nie osiągnie poziomu państw leżących „na zachód od naszych granic”, przede wszystkim Niemiec. Kaczyński wezwał Schetynę i Kukiza do podpisania dokumentu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W związku z tym, w czwartek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa z udziałem liderów Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy: Janusza Korwina-Mikke, Marka Jakubiaka i Roberta Winnickiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jakubiak przypomniał, że polska konstytucja stanowi, iż walutą Polski jest złotówka, a zmiana tego wymagałaby przeprowadzenia referendum.

– Złoty polski jest ukonstytuowany w ustawie zasadniczej, jest walutą narodową, jest walutą, która świadczy, że Polska jest wolna i niezależna ekonomicznie. Jeżeli ktokolwiek chce zmienić walutę, musi rozpisać referendum. Wzywam Pana, Jarosławie Kaczyński, do rozpisania w tej sprawie referendum! – podkreślił poseł Marek Jakubiak.

Janusz Korwin-Mikke przypomniał z kolei, że to „Bracia Kaczyńscy i PiS podpisali traktat lizboński, który zawiera zobowiązanie, że Polska musi wprowadzić euro”. Zaznaczył jednak, że nie zostało określone, kiedy ma to nastąpić, stąd on sam proponuje, by „euro w Polsce wprowadzić w roku 2222”. Dodał, że żartobliwą propozycję trzeba potraktować odpowiednio żartobliwie.

Zdaniem posła Roberta Winnickiego, prezesa Ruchu Narodowego, prezes PiS „rysuje fałszywe alternatywy, a wokół nich buduje spór na scenie politycznej”.

– Nie jest istotne, jak mówi Robert Biedroń, że euro trzeba wprowadzić zaraz. Czy jak mówi Schetyna, że trzeba je wprowadzić jutro, albo jak Kaczyński, że pojutrze. Chodzi o to, żeby złoty polski był walutą narodową w Polsce. To jest alternatywa. Nie jest alternatywą, kiedy wprowadzać euro. Alternatywą jest pytanie, czy wprowadzać euro? – mówił Winnicki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy sprzeciwia się wprowadzeniu euro w Polsce. Mówimy jasno: NIE dla waluty euro w Polsce! TAK dla polskiego złotego! – podkreślił szef RN.

Wczoraj do propozycji Kaczyńskiego odniósł się Paweł Kukiz, zapowiadając, że podpisze deklarację. Przypomniał przy tym o złożonym ponad rok temu w Sejmie projekcie uchwały ws. potwierdzenia złotego jako polskiej waluty. Dodał, że od tamtego czasu, projekt ten „leży w sejmowej zamrażarce” i zaproponował prezesowi PiS, że skoro sam podpisze się pod jego deklaracją, to Kaczyński mógłby doprowadzić do przyjęcia uchwały K’15 25 kwietnia, czyli na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Według treści projektu K’15, Sejm „wzywa rząd do niepodejmowania żadnych działań i nieskładania żadnych deklaracji na forum międzynarodowym zakładających rezygnację Polski z naszej narodowej waluty, złotego”.

Według niedawnego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „SE”, 65 proc. Polaków nie chce wprowadzenia euro, przede wszystkim z obawy o wzrost cen. Za wprowadzeniem euro w naszym kraju opowiedziało się 35 proc. badanych.

Na początku 2018 roku w liście otwartym do premiera znani prounijni ekonomiści twierdzzili, że albo Polska przyjmie euro, albo znajdzie się „w strefie wpływów Rosji”. Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk przyznał wówczas, że wchodząc do UE Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, ale powinno to nastąpić w lepszym momencie. Sam Mateusz Morawiecki wcześniej deklarował, że nie jest przeciwnikiem dołączenia Polski do strefy euro. Wprowadzenia w Polsce euro chciałby zdecydowanie duży, a także średni biznes.

Medianarodowe.com / facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz