Rządzący Słowacją Smer poniesie w zbliżających się wyborach znaczne straty. Natomiast umacnia się nacjonalistyczna Partia Ludowa Nasza Słowacja (L’SNS).

Profil Europe Elects, podający wyniki wyborów i sondaży z całej Europy, opublikował także najnowszy, przedwyborczy sondaż przeprowadzony na Słowacji. Wygrywa w nim rządząca tym krajem od 2012 r. partia Kierunek Socjalna Demokracja (Smer), na którą głosować chce 19% respondentów. To znaczna strata w porównaniu do wyborów przed pięcioma laty, kiedy to Smer uzyskał poparcie 28% wyborców.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na drugim miejscu znalazła się liberalna ale zarazem eurosceptyczna partia Wolność i Solidarność (SaS), którą wybrało 14% badanych. To o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednich wyborach. 14% uzyskała socjal-liberalna, prounijna koalicja skupiona wokół Postępowej Słowacji (PS), z którą związana jest nowa prezydent kraju Zuzana Čaputová. Jednak taki sam wynik osiągnęła także radykalna, nacjonalistyczna Partia Ludowa Nasza Słowacja (L’SNS). Pięć lat temu partia Mariana Kotleby otrzymała tylko 8% głosów. 10% badanych wybrało konserwatywny, antyimigracyjny ruch „Jesteśmy Rodziną” (SR), to o 3 punkty procentowe więcej niż dostał on w poprzednich wyborach. Za nią znaleźli się inni nacjonaliści, tworzący Słowacką Partię Narodową (SNS) z wynikiem 8% poparcia (spadek o 1 punkt procentowy).

Partia OĽaNO (Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości) uzyskała w sondażu poparcie 7% (4 punkty procentowe mniej). Taki sam wynik osiągnął Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH), o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednich wyborach. 5% respondentów wybrało liberalną partię Most-Hid łączącą liberalnych polityków słowackich i przedstawicieli węgierskiej mniejszości narodowej (o 2 punkty procentowe mniej niż w wyborach). Słabszy wynik osiągnęła Partia Węgierskiej Koalicji (SMK-MKP), która zyskała poparcie tylko 2% pytanych, choć pięć lat temu zagłosowało na nią 4% wyborców.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-10 maja na próbie 1000 obywateli.

facebook.com/EuropeElects/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz