Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wraz z dyplomatami z krajów muzułmańskich zjadł iftar – uroczystą kolację z okazji ramadanu. – podała w poniedziałek służba prasowa MSZ.

Na kolację wystawioną przez MSZ z okazji ramadanu zaproszono szefów misji dyplomatycznych krajów muzułmańskich akredytowanych w Polsce. „Bardzo się cieszę, że mogę wspólnie z wami cieszyć się szczęśliwymi chwilami Świętego Ramadanu – kiedy współczucie, przyjaźń i solidarność zyskują szczególne znaczenie” – mówił do przybyłych gości szef polskiej dyplomacji.

Z okazji iftar Jacek Czaputowicz wygłosił przemówienie, w którym przypomniał o wielowiekowych tradycjach tolerancji religijnej w Polsce oraz koegzystencji różnych kultur w naszym kraju. Mówił o znaczeniu tradycji muzułmańskiej w historii Polski i jej wpływie na polską kulturę na przestrzeni dziejów.

W swoim przemówieniu szef polskiej dyplomacji przekonywał, że Polska dąży do zwiększenia swojego politycznego i gospodarczego zaangażowania w krajach muzułmańskich m.in. na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. W tym kontekście wspomniał o swoich wizytach w Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Turcji i Indonezji oraz o innych działaniach Polski skierowanych do krajów muzułmańskich zarówno na płaszczyźnie bilateralnej jak i multilateralnej.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił także zaangażowanie Polski w wielostronne wysiłki na rzecz rozwiązania problemów regionalnych m.in. poprzez aktywność w Radzie Bezpieczeństwa, organizację w Warszawie spotkania ministerialnego nt. pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz powrót do czynnej roli w misjach pokojowych w tym regionie. – napisało MSZ w swoim komunikacie.

Uroczystej kolacji towarzyszyła wystawa „Tradycje i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów”.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Departament Stanu USA odszedł od niemal dwudziestoletniej tradycji i nie zorganizował przyjęcia z okazji zakończenia ramadanu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Reprezentacja Polski w piłce nożnej będzie pościć w Izraelu podczas szabatu

Kresy.pl / gov.pl/dyplomacja
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz