Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) wypowiedział się negatywnie o możliwości pielgrzymki papieża Franciszka do Rosji – podaje agencja Interfax powołując się na wywiad metropolity wołokołamskiego Hilariona. Zdaniem hierarchy obecnie nie ma warunków do wizyty papieża w Moskwie.

Tego nie ma w porządku dziennym naszych stosunków dwustronnych – mówił Hilarion przywołując fakt iż w Rosyjskim Kościele Prawosławnym „wielu biskupów, duchownych i wiernych nie jest gotowych jego [papieża – red.] przyjąć”.

Nie chcielibyśmy, aby nasze stosunki pogorszyły się z powodu tych nastrojów. Wolimy iść stopniowo, bez nagłych kroków – powiedział hierarcha w wywiadzie dla szwajcarskiej katolickiej agencji prasowej.

Hilarion, który w Rosyjskim Kościele Prawosławnym odpowiada za sprawy zagraniczne, ocenił pozytywnie rozwój relacji pomiędzy RKP a Kościołem Rzymskokatolickim. W tym kontekście przypomniał o przywiezieniu relikwii św. Mikołaja z Bari do Moskwy i Petersburga w 2017 roku.

„Stało się to dla nas wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym. Było to możliwe dzięki spotkaniu patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem w Hawanie. Dwa i pół miliona ludzi oddało cześć relikwiom, ludzie stali w kolejkach przez cały dzień niezależnie od pogody (…) Takie wydarzenia są potrzebne, aby wzmacniać nasze relacje – stwierdził Hilarion.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w maju Franciszek odwiedził dwa prawosławne kraje – Bułgarię i Rumunię. W tym drugim kraju m.in. beatyfikował siedmiu biskupów greckokatolickich, męczenników czasów komunizmu.

Kresy.pl / Interfax / TVP Info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz