Nowe prawo podpisane w sobotę przez gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma wymaga od władz umieszczania w więzieniach osób transpłciowych w oparciu o ich tożsamość płciową – podaje Fox News.

Do tej pory Kalifornijski Departament Więziennictwa i Rehabilitacji wybierał, do jakiego więzienia – żeńskiego lub męskiego – trafi skazany na podstawie jego płci biologicznej. Zgodnie z sobotnią decyzją gubernatora Newsoma ma się to zmienić. Teraz funkcjonariusze będą pytać osadzonych podczas procesu przyjmowania, czy identyfikują się oni jako osoby „transpłciowe”, „niebinarne” bądź „interseksualne”. Osoby takie będą mogły wybrać, czy wolą odbywać karę z mężczyznami, czy z kobietami.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Zwolennicy tej zmiany wskazywali, że dotychczasowe reguły stwarzały niebezpieczeństwo, szczególnie dla transpłciowych kobiet przebywających w więzieniach dla mężczyzn.

Władze więzienne nie będą mogły odrzucić prośby osoby identyfikującej się jako transpłciowa wyłącznie ze względu na anatomię więźnia, jego orientację seksualną lub inne uwarunkowanie związane z innymi osadzonymi. Będą mogły ją odrzucić natomiast z powodu „obaw związanych z zarządzaniem lub bezpieczeństwem”. Jeśli prośba zostanie odrzucona, więzień musi mieć zapewnioną „znaczącą możliwość” wyrażenia sprzeciwu. Jeśli osadzeni wyrażają obawy dotyczące ich zdrowia lub bezpieczeństwa, nowe prawo stanowi, że władze muszą dokonać ponownej oceny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prawo podpisane przez gubernatora Kalifornii wymaga również, aby funkcjonariusze zwracali się do osadzonych transpłciowych na podstawie wybranych przez nich zaimków. Wymaga również od funkcjonariuszy przeszukiwania osadzonych z uwzględnieniem ich tożsamości płciowej.

Według agencji AP podobne prawo obowiązuje od 2018 roku w Connecticut. Rhode Island, miasto Nowy Jork i Massachusetts również uwzględniają tożsamość płciową przy przyjmowaniu do więzień.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Transpłciowi studenci UJ wybiorą, jakie imię zobaczy wykładowca</ws

Kresy.pl / foxnews.com / apnews.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz