Pierwsza kara sądowa na flagę LGBT w Rosji

Sąd rejonu lenińskiego w Saratowie rozpatrzył sprawę administracyjną dotyczącą „demonstracji symboli organizacji ekstremistycznej” to jest znaku ruchu LGBT.

Sprawa toczyła się przeciwko 33-letniej fotografce Innie Mosinie. Jej sprawa stała się pierwszą w Rosji po oficjalnych uznaniu w zeszłym roku „ruchu LGBT” za zjawisko ekstremistyczne. Sprawa miała być rozpatrzona 30 stycznia, ale posiedzenie sądu zostało przełożone. Sędzia Natalia Afanasjewa nałożyła na Mosinę karę pieniężną o niewielkiej wysokości 1500 rubli (równowartość około 15 euro).

W sądzie nigdy nie ogłoszono, za które konkretne zdjęcia artystki sporządzono przeciwko niej raport za „demonstrowanie symboli organizacji ekstremistycznej” LGBT.

Powodem kary jest zamieszczenie 13 grudnia fotografii na Instagramie na której zawarty był symbol tęczowej flagi. Zdjęcie zostało zauważone przez funkcjonariusza Centrum “E” – jak w Rosji nazywane są wydziały specjalnej służby Ministerstwa Spraw Węwnętrznych mającej przeciwdziałać terroryzmowi i ekstremizmowi. Profil Mosinej na serwisie społecznościowym został już usunięty.

Obrońca podsądnej twierdził, że nie zostało udowodnione, czy wielobarwna płaszczyzna na zdjęciach Mosinej faktycznie występowała jako symbol ruchu LGBT. Jak twierdził to oskarżenie ma obowiązek udowodnić winę podsądnego, a nie on udowadniać swoją niewinność.

Jezcze 5 grudnia 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawy zakazujące propagandy LGBT i pedofilii, informacji zachęcających do zmiany płci, a także wprowadzające odpowiedzialność administracyjną za tego rodzaju działania. Zakaz obejmuje Internet, media, książki, inne usługi audiowizualne, kino i reklamę. Zabroniona jest także sprzedaż towarów, w tym także importowanych, zawierających informacje, których rozpowszechnianie podlega odpowiedzialności administracyjnej lub karnej.

Jeśli chodzi serwisy filmowe, ich właściciele są zobowiązani, po pierwsze, do wykluczenia ze swoich zasobów wszelkich materiałów zawierających propagandę LGBT, a po drugie, do zapewnienia dystrybucji utworów audiowizualnych przedstawiających osoby LGBT ze znakiem „18+” w obiegu zamkniętym niedostępnym dla nieletnich. W przeciwnym razie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej. Do końca czerwca regulator wydał ponad dwadzieścia protokołów w sprawie nieprawidłowego oznakowania materiałów audiowizualnych.

Rosyjska instytucja nadzoru telekomunikacyjnego Roskomnadzor wystawia od początku września wnioski o usunięcie materiałów uznanych za propagandę LGBT, zmiany płci i pedofilii.

W listopadzie zeszłego roku Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej zaaprobował w czwartek wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości o uznanie międzynarodowego ruchu LGBT za ruch ekstremistyczny.

zona.media/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply