Sąd broni proukraińskiej wywrotowej fundacji

Sąd rejonowy w Warszawie nie zgodził się na ustanowienie zarządu przymusowego wobec proukraińskiej i nawołującej do ulicznej rewolucji w Polsce Fundacji Otwarty Dialog.

Portal wPolityce informuje, że w 7 grudnia Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy postanowił oddalić wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych o ustanowienie zarządu przymusowego nad Fundacją Otwarty Dialog. Według sądu, Ministerstwo zbyt pośpiesznie sięgnęło po ten środek, nie dokonując najpierw wezwania fundacji do zaprzestania naruszeń we właściwy sposób pod względem formalnym.

„Obecnie MSZ zamierza zaskarżyć postanowienie sądu i równolegle skierować kolejne pisma do fundacji Otwarty Dialog dochowując formalności zgodnie z postanowieniem sądu. Tym samym będziemy dążyć do merytorycznego rozstrzygnięcia kwestii naruszenia prawa” – portal cytuje komunikat MSZ. Przypomina też, że resort podjął działania wobec fundacji na wniosek koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Fundacja znalazła się pod lupą władz państwowych po tym gdy nawoływała do rozpoczęcia ulicznej rewolucji przez rządowi Polski w czasie opozycyjnych protestów przeciw forsowanej przez PiS reformie wymiaru sprawiedliwości. Wcześniej Fundacja Otwarty Dialog znana była ze wspierania Ukrainy i Ukraińców w Polsce. Ze względu na swoją proukraińską działalność Fundacja występowała także przeciw naszemu portalowi, wysyłając donosy przeciw naszej redakcji do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O Fundacji Otwarty Dialog pisaliśmy też w 2015 roku, przy okazji ataku Ludmiły Kozłowskiej i Bartosza Kramka na prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska Balli Marzec. W udzielonym nam wywiadzie działaczka na rzecz praw człowieka w Kazachstanie Balli Marzec mówiła, że „cała działalność Fundacji Otwarty Dialog jest nakierowana na to, żeby bronić ich szefa, oligarchy z Kazachstanu Muchtara Abliazowa”.

FOD nie kryje również swoich związków z kontrowersyjnym miliarderem Georgem Sorosem. Fundacja przyznaje m.in., że współpracowała z podmiotami związanymi z Sorosem. Jedną z nich była ukraińska International Renaissance Foundation, zaliczana do sieci fundacji Sorosa.

wpolityce.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Równi i równiejsi.Piskorski i Rybak siedzą,żartownisia z Żar przesłuchują ,a z Kękusia robią wariata.Ciekawe co musieliby przeskrobać Kramek i Kozłowska ,by nasza sprawiedliwość potraktowała ich na serio? Bo widać ,że nawoływanie do krwawego przewrotu nie jest podstawą do tego ,żeby ich oskarżyć ?