Indie wycofują się z kryminalizacji homoseksualizmu

Sąd Najwyższy Indii orzekł w czwartek, że penalizacja aktów homoseksualnych jest niekonstytucyjna. Tym samym unieważniono stare prawo podtrzymane jeszcze wyrokiem z 2013.

W swoim orzeczeniu Sąd Najwyższy Indii orzekł, że akt homoseksualnym nie może być czynem karalnym. Penalizacja homoseksualizmu była “irracjonalna, arbitralna i demonstracyjnie niekonstytucyjna” – mówił w czasie odczytywania orzeczenia przewodniczący Sądu Najwyższego Dipak Misra. Inny sędzia Indu Malhotra powiedział, że “historia zobowiązuje do przeproszenia” homoseksualistów.

Akty homoseksualne były w Indiach karane na postawie tak zwanego paragrafu 377 wprowadzonego 157 lat temu. Prawo przewidywało dla osób podejmujących taką “sprzeczną z porządkiem naturalnym” aktywność seksualną karę do 10 lat pozbawienia wolności. Paragraf nie używał sformułowania o homeseksualizmie lecz penalizował wszelkie akty seksu analnego i oralnego. Przez lata był więc celem krytyki środowisk LGBT.

Mimo kampanii tych środowisk i po uchyleniu prawa przez sąd w Dehli w 2009 roku, Sąd Najwyższy orzekł w 2013 roku, że penalizacja homoseksualizmu jest możliwa. Jednak już w po wniosku organizacji homoseksualistów o rewizję wyroku, Sąd ponownie zajął się sprawą.

Czytaj także: Sąd odrzucił apelację drukarza, który odmówił wydrukowania roll up’u organizacji LGBT

bbc.co.uk/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply