Indie wycofują się z kryminalizacji homoseksualizmu

Sąd Najwyższy Indii orzekł w czwartek, że penalizacja aktów homoseksualnych jest niekonstytucyjna. Tym samym unieważniono stare prawo podtrzymane jeszcze wyrokiem z 2013.

W swoim orzeczeniu Sąd Najwyższy Indii orzekł, że akt homoseksualnym nie może być czynem karalnym. Penalizacja homoseksualizmu była „irracjonalna, arbitralna i demonstracyjnie niekonstytucyjna” – mówił w czasie odczytywania orzeczenia przewodniczący Sądu Najwyższego Dipak Misra. Inny sędzia Indu Malhotra powiedział, że „historia zobowiązuje do przeproszenia” homoseksualistów.

Akty homoseksualne były w Indiach karane na postawie tak zwanego paragrafu 377 wprowadzonego 157 lat temu. Prawo przewidywało dla osób podejmujących taką „sprzeczną z porządkiem naturalnym” aktywność seksualną karę do 10 lat pozbawienia wolności. Paragraf nie używał sformułowania o homeseksualizmie lecz penalizował wszelkie akty seksu analnego i oralnego. Przez lata był więc celem krytyki środowisk LGBT.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Mimo kampanii tych środowisk i po uchyleniu prawa przez sąd w Dehli w 2009 roku, Sąd Najwyższy orzekł w 2013 roku, że penalizacja homoseksualizmu jest możliwa. Jednak już w po wniosku organizacji homoseksualistów o rewizję wyroku, Sąd ponownie zajął się sprawą.

Czytaj także: Sąd odrzucił apelację drukarza, który odmówił wydrukowania roll up’u organizacji LGBT

bbc.co.uk/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz