Sąd Najwyższy Rosji – LGBT to ekstremizm

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej zaaprobował w czwartek wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości o uznanie międzynarodowego ruchu LGBT za ruch ekstremistyczny.

Sąd Najwyższy Rosji zdecydował w czwartek by „Uznać międzynarodowy społeczny ruch LGBT za organizację ekstremistyczną i zakazać jego działalności na terytorium Rosji” – ogłosił decyzję sędzia Oleg Niefiedow, którego słowa przytoczyła agencja informacyjna Interfax. Decyzja zapadła po postępowaniu przeprowadzony w trybie za zamkniętymi drzwiami.

Interfax twierdzi jednak, czwartkowa decyzja sądu „nie wpływa na prawo obywateli do prywatności i nie będzie pociągała za sobą żadnych negatywnych konsekwencji prawnych”. Ograniczenia związane są z koniecznością przestrzegania zakazu propagandy, reklamy, wzbudzania zainteresowania i angażowania się w ruch LGBT, co sugeruje, że nie będą karalne same niepubliczne akty homoseksualne.

17 listopada 2023 roku Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji skierowało do sądu wniosek o uznanie „międzynarodowego ruchu społecznego LGBT” za ekstremistyczny, o czym pisaliśmy już na naszym portalu. Zdaniem wnioskodawcy działalność tego ruchu ujawniła „różne oznaki i przejawy orientacji ekstremistycznej, w tym podżeganie do nienawiści społecznej i religijnej”.

Jezcze 5 grudnia 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawy zakazujące propagandy LGBT i pedofilii, informacji zachęcających do zmiany płci, a także wprowadzające odpowiedzialność administracyjną za tego rodzaju działania. Zakaz obejmuje Internet, media, książki, inne usługi audiowizualne, kino i reklamę. Zabroniona jest także sprzedaż towarów, w tym także importowanych, zawierających informacje, których rozpowszechnianie podlega odpowiedzialności administracyjnej lub karnej.

Jeśli chodzi serwisy filmowe, ich właściciele są zobowiązani, po pierwsze, do wykluczenia ze swoich zasobów wszelkich materiałów zawierających propagandę LGBT, a po drugie, do zapewnienia dystrybucji utworów audiowizualnych przedstawiających osoby LGBT ze znakiem „18+” w obiegu zamkniętym niedostępnym dla nieletnich. W przeciwnym razie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej. Do końca czerwca regulator wydał ponad dwadzieścia protokołów w sprawie nieprawidłowego oznakowania materiałów audiowizualnych.

Rosyjska instytucja nadzoru telekomunikacyjnego Roskomnadzor wystawiła od początku września 45 wniosków o usunięcie materiałów uznanych za propagandę LGBT, zmiany płci i pedofilii.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply