Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała w czwartek zakaz lotów nad cieśniną Ormuz i całą Zatoką Omańską, nad wybrzeżem której znajduje się Iran.

O zakazie dla amerykańskich przewoźników poinformował w piątek portal Forsal. FAA uzasadniła swoją decyzję zestrzeleniem drona amerykańskiej marynarki wojennej przez Irańczyków do czego doszło 22 czerwca. „W rejonie incydentu znajdowało się jeszcze wiele innych cywilnych samolotów” – twierdzi amerykańska agencja. Według jej wyliczeń najbliższy samolot znajdował się w odległości 45 mil od morskich od pozycji drona w czasie jego zestrzelenia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

FAA pisząc o zestrzeleniu drona wskazuje  na to zdarzenie jako przykład narastania napięć politycznych i aktywności militarnej w rejonie, który posiada kluczowe znaczenie dla światowego handlu surowcami energetycznych. Przez cieśninę Ormuz i Zatokę Omańską tankowcami przewożona jest większość ropy wydobywanej na Bliskim Wschodzie, która następnie transportowana jest Oceanem Indyjskim do Chin, bądź przez Morze Czerwone i Morze Śródziemne do Europy.

W Zatoce Omańskiej doszło w ostatnich tygodniach nie tylko do ataku na wojskowy dron ale też na tankowce. 13 czerwca doszło do ataków na dwa wielkie tankowce w Zatoce Omańskiej u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oba statki zostały poważnie uszkodzone. Prezydent USA oskarżył Irańczyków o przeprowadzenie sabotażuOskarżenia takie wysunął również szef amerykańskiej dyplomacji. Władze w Teheranie zaprzeczyły i oskarżyły o ataki Amerykanów i Izraelczyków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dwa saudyjskie tankowce zostały w maju poważnie uszkodzone u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, również nad Zatoką Omańską. Saudyjskie władze twierdziły potem, że doszło do tego na skutek „ataku sabotażowego” zaplanowanego w Iranie.

forsal.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz