Arabia Saudyjska oskarża sprzymierzeńców Irańczyków o kolejny sabotaż

Władze Arabii Saudyjskiej twierdzą, że instalacje państwowej firmy naftowej Saudi Aramco zostały zaatakowane przez drony. To kolejne oskarżenia o sabotaż kierowane przez Saudyjczyków.

Saudyjski minister energii Chalid al-Falih powiedział, że jeden z ropociągów na terytorium Arabii Saudyjskiej został zaatakowany przez dwa wybuchowe drony. Ich celem były dwie przepompownie polożone w miejscowościach Afifi i Dawadmi. Al-Falih nazwał sabotaż „aktem terroryzmu”. Jak powiedział Saudyjczyk atak „był wymierzony nie tylko w Królestwo [Arabii Saudyjskiej] ale też bezpieczeństwo dostaw ropy dla świata i globalnej gospodarki” – jak cytuje portal gazety „Gulf News”. Zniszczenia miały być na tyle poważne, że Saudi Aramco wstrzymało pompowanie ropy przez rurociąg, który transportuje surowiec z pól naftowych na wschodzie Arabii Saudyjskiej do portu Jabu na jej zachodnim wybrzeżu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Giełdy zareagowały na komunikat al-Faliha. Na giełdzie w Londynie baryłka ropy Brent podrożała o 1,3% do wartości 71,15 dolarów. Na giełdzie w Nowym Jorku cena baryłki ropy WTI także wzrosła – 1,05% do wartości 61,68 dolarów.

Saudyjski minister przedstawiając informację o sabotażu użył jej dla uzasadnieniu zbrojnej interewencji swojego państwa w sąsiednim Jemenie. Kontrolujących stolicę tego państwa Huthich – szyickie ugrupowanie polityczno-militarne, al-Falih określił jako „twór terrorystyczny” wspierany przez Iran. Portal „Gulf News” twierdzi, że Huthi podali wcześniej inforamcję, że przeprowadzili atak z użyciem dronów na terytorium Arabii Saudyjskiej nie konkretyzując miejsca uderzenia. Podkreślił również, że zaatakowany rurociąg jest niezbędny dla ominięcia ewentualnej blokady Cieśniny Ormuzd łączącej Zatokę Perską z otwartym oceanem. Irańczycy zapowiedzieli taką blokadę w przypadku podjęcia agresywnych działań przez USA. „New York Times” twierdzi, że władze USA szykują sie do wysłania na Bliski Wschód 120 tys. żołnierzy.

W poniedziałek al-Falih twierdził, że dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas „ataku sabotażowego” u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

gulfnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz