Pentagon proponuje Białemu Domowi wysłanie na Bliski Wschód nawet 120 tys. żołnierzy, w związku z zagrożeniem ze strony Iranu – podał dziennik „The New York Times”. Prezydent Donald Trump twierdzi, że takich planów nie ma, ale jeśli będzie trzeba, to USA mogą wysłać tam nawet więcej ludzi.

Dziennik „The New York Times” podał, że w miniony czwartek podczas spotkania czołowych doradców prezydenta USA ds. bezpieczeństwa, p.o. szefa Pentagonu Patrick Shanahan zaprezentował plan przewidujący wysłanie na Bliski Wschód nawet 120 tys. amerykańskich żołnierzy, w przypadku gdyby Iran zaatakował wojska USA lub przyspieszył prace nad pozyskaniem broni jądrowej. Nowe plany w tej sprawie miały zostać opracowane na polecenie zwolenników twardej linii względem Teheranu, na czele z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa, Johnem Boltonem. Według anonimowych rozmówców NYT, plany te nie przewidują inwazji lądowej na Iran. W artykule zaznaczono, że nie wiadomo, czy prezydent Donald Trump został zapoznany ze szczegółami planów, ani czy zdecydowałby się na taki krok.

We wtorek do tych doniesień odniósł się sam Trump. Na pytanie dziennikarzy o rzekome plany jego administracji ws. wzmocnienia militarnego na Bliskim Wschodzie, powiedział: – Czy bym tak zrobił? Zdecydowanie. Ale nie zaplanowaliśmy tego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zaraz potem prezydent USA zagroził jednak, że gdyby w razie zagrożenia rząd zdecydowałby się na takie działania, to „wysłalibyśmy o wiele więcej żołnierzy niż to”.

NYT pisze, że w Białym Domu istnieje ostry podział ws. podejścia do obecnej polityki władz w Teheranie. Część uważa, że zagrożenie ze strony Iranu jest bardzo realne, inni optują za rozwiązaniem dyplomatycznym, uważając wspomniane plany za element taktyki mającej odstraszyć Iran.

O sprawę pytany był także sekretarz stanu USA Mike Pompeo, podczas konferencji prasowej z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w Soczi, ale odmówił komentarza. – Zasadniczo nie widzi nam się wojna z Iranem – powiedział. Dodał, że USA oczekują od Iranu, że przestanie finansować ugrupowania terrorystyczne i „zachowa się jak normalny kraj”. Ławrow wyraził z kolei nadzieję, że raport opisany przez NYT to tylko plotki i zaznaczył, że obecne napięcia mogą wywołać konfrontację militarną, zachęcając do poszukiwania „rozwiązania pokojowego” ws. Iranu.

Pompeo był też pytany o uszkodzenie kilku tankowców, w tym dwóch saudyjskich, u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich w miniony weekend. Arabia Saudyjska twierdzi, że były to akty sabotażu. Pompeo powiedział, że nie ma informacji ws. tych incydentów. – Nie wiem, co się stało – oświadczył. Dodał, że obecnie strona amerykańska próbuje ustalić, co faktycznie było przyczyną ataków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Czytaj także: „Czy USA idą na wojnę z Iranem?” – Trump odpowiada [+VIDEO]

Kilka dni temu Pentagon poinformował, że w związku z zaostrzeniem relacji z Iranem, Stany Zjednoczone wysyłają na Bliski Wschód kolejne jednostki i sprzęt: baterię systemu ziemia-powietrze Patriot oraz okręt desantowy klasy San Antonio, USS Arlington (amphibious transport dock – okręt transportowy-dok). Jednostka ta zabiera ze sobą m.in. żołnierzy piechoty morskiej, a także amfibie i śmigłowce. Już wcześniej w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie, USA zdecydowały się wysłać tam grupę uderzeniową, w tym cztery bombowce strategiczne B-52 oraz lotniskowiec USS Abraham Lincoln. Biały Dom obawia się o bezpieczeństwo sił amerykańskich w regionie, głównie w Iraku i w Syrii, uznając je za realnie zagrożone ze strony Iranu.

W minioną środę Iran poinformował pozostałych sygnatariuszy porozumienia nuklearnego JCPOA z 2015 roku, że wycofuje się z „niektórych swoich zobowiązań” w ramach tej umowy. Prezydent Hasan Rowhani zagroził też wznowieniem produkcji wysoko wzbogaconego uranu, jeśli w ciągu 60 dni inne państwa nie wywiążą się ze swych zobowiązań względem Iranu. W piątek USA nałożyły nowe sankcje na pochodzące z Iranu żelazo, stal, aluminium i miedź. Po ropie naftowej, to największe eksportowe dobra tego kraju.

NYT / usatoday.com / TASS / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz