Sejm zajmie się projektem „Ustawy Anty-447” autorstwa Kukiz’15

Według polityków Kukiz’15, w środę na posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie ich projektu ustawy o ochronie własności RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, wysuwanymi przez środowiska żydowskie i w związku z ustawą S.447.

Pierwsze czytanie projektu, określanego przez polityków Kukiz’15 “Ustawą Anty-447” zaplanowano w Sejmie na godz. 16:30 w środę, 15 maja – czytamy na stronie Sejmu RP. Informację o tym podał na portalu społecznościowym poseł K’15 i współtwórca projektu, poseł Tomasz Rzymkowski.

„Udało się! Jutro pierwsze czytanie naszej ustawy Anty-447! Dziękuję wszystkim za nagłośnienie sprawy i presję na rządzących. Dociągnijmy sprawę do końca. Bronimy Naszej, Polskiej Racji Stanu przed żydowskimi bezpodstawnymi roszczeniami z tytułu mienia bezspadkowego. Ustawę o IPN przyjęliśmy w kilka godzin pod presją Izraela, to ustawę o ochronie naszego mienia możemy w 3 dni” – napisał Rzymkowski na Facebooku we wtorek wieczorem. Wcześniej, polemizując z politykami Konfederacji wspominał, że stara się uzyskać wśród posłów poparcie dla tego projektu. Nie podał jednak szczegółów w tej sprawie.

Również wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka podkreślił, że „presja ma sens”. Zaznaczył, że poprzez tę ustawę K’15 chce „zamknąć raz na zawsze kwestię roszczeń organizacji żydowskich do mienia bezspadkowego”, domagając się uchwalenia ustawy „jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu, czyli do piątku”.

Jak pisaliśmy, projekt ustawy Kukiz’15 określa sposób postępowania władzy publicznej w przypadku zwrócenia się do Polski z roszczeniami ws. mienia bezdziedzicznego. Według treści ustawy, jest ono rozumiane jako „mienie należące do osób narodowości polskiej lub obywateli polskich innych narodowości, będących ofiarami zbrodni nazistowskich, do którego nie ma spadkobiercy ani zapisobiorcy”. W uzasadnieniu zaznaczono, że chodzi o roszczenia wysuwane w związku z amerykańską ustawą 447.

Przeczytaj: „Ani grosza odszkodowań za mienie bezspadkowe”. Kukiz przedstawia projekt uchwały Sejmu ws. ustawy 447

Projekt zakłada, że w razie wystąpienia wobec Polski z roszczeniami ws. takiego mienia, Prokuratura Generalna ma niezwłocznie poinformować podmioty występujące z tymi roszczeniami o ich bezpodstawności. Natomiast w razie podjęcia próby zadośćuczynienia tym roszczeniom lub obejścia zakazu, groziłaby kara od 2 do 5 lat więzienia. Rząd do końca I kwartału każdego roku byłby też zobowiązany do przedstawiania parlamentarzystom informacji o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami, a także o „wszelkich rozmowach, jakie toczyli przedstawiciele RP z podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium RP w zakresie roszczeń dotyczących mienia bezdziedzicznego”.

W projekcie K’15 podkreślono, że „ustawa S.447 popiera restytucję mienia lub odszkodowania w przypadku tzw. własności bezdziedzicznej”, a „roszczenia z tego tytułu powinny trafić do bliżej nieokreślonych organizacji zajmujących się pomocą potrzebującym ocalonym z Holokaustu lub wspierających edukację o Holokauście”. W uzasadnieniu zaznaczono, że prawodawstwo Polski, USA ani żadnego kraku zachodniego nie przewiduje możliwości zaspokojenia roszczeń z tytułu tzw. własności bezdziedzicznej. Podkreślono także, że Żydzie, którzy utracili majątki w Polsce podczas II wojny światowej otrzymali już zadośćuczynienie, a odszkodowanie za skutki Holokaustu wypłaciło państwo niemieckie. Przypomniano też o układzie polsko-amerykańskim z 1960 roku, całkowicie regulującym i zaspokajającym kwestie roszczeń wysuwanych przez obywateli USA. W dokumencie K’15 napisano też, że od lat część środowisk żydowskich wysuwa roszczenia finansowe względem Polski, wyceniając wartość utraconego majątku żydowskiego nawet na 230 mld dol. Jako „niepokojące” oceniono wypowiedzi sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Polsce, który na początku konferencji bliskowschodniej w Warszawie wezwał władze polskie do poczynienia postępów ws. „kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego” Żydów, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu. Podkreślono też konieczność przyjęcia kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej przez Polskę.

Przeczytaj i zobacz: STOP 447. Wielki protest Polaków w Warszawie, demonstracje za granicą [+VIDEO / +FOTO]

W piątek liderzy Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowy zaprezentowali w Sejmie projekt ustawy „anty-447”, przeciwko roszczeniom żydowskim, autorstwa Stanisława Michalkiewicza. Obligowałaby ona Radę Ministrów do oświadczenia, że Polska nie zadośćuczyni żadnym roszczeniom ze strony środowisk żydowskich z tytułu tzw. własności bezdziedzicznej, a za próbę realizacji takich roszczeń groziłaby kara taka, jak za zdradę dyplomatyczną.

sejm.gov.pl / facebook.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Niepotrzebnie organizatorzy marszu przeciwko roszczeniom wpuścili na mównicę cwaniaczka z Kukiz15 – bo te kurwy bez honoru wykorzystują to teraz jako swój własny sukces – jakoby to oni pierwsi i najmocniej naglaśnili sprawę. A PiSuar im w tym pomaga, bo sprawa nie da się tak latwo uciszyc. to co zostalo w Kukiz15 to agentura i oszołomy. Robią bardzo złą robotę i osłabiają Konfederacje (takie maja z pewnoscia zadanie).